Chytré pouliční osvětlení snižuje díky filtrům intenzitu modrého světla, které není v noci přirozené a narušuje biorytmus lidí, zvířat i rostlin, a místo něj vydává přirozenější žluté světlo. Zároveň v nočních hodinách svítí pouze na 20 % a naplno se rozsvěcuje pouze na fotobuňku, takže Jesenice uspoří i na jeho provozu.

„Chytré osvětlení je jednou z ukázek našich inovativních řešení pro města, jejichž vývojem se Foxconn intenzivně zabývá i v České republice. Jsme rádi, že se Jesenice rozhodla vyjít vstříc svým občanům i přírodě a využít při tom našich produktů. Věříme, že se v šetrném přístupu stane příkladem a budou ji následovat i další obce,“ řekl Pavel Tuček, manažer komunikace a PR společnosti Foxconn.

Cyklostezku v Jesenici u Prahy osvětlují chytré lampy s filtrem modrého světla

Výzkumy prokázaly, že negativní dopad má v noci na přírodu jak intenzita, tak i barva světla. Většina osídlených oblastí se potýká se světelným smogem a problémem začaly být i rozšířené LED diody vyzařující modře zbarvené světlo. Nové jesenické lampy vyráběné v Číně společností Foxconn LED osvětlení řeší obojí. Jejich součástí je speciální filtr modrého světla vyvinutý dalším partnerem Foxconnu, americkou společností C&W Energy Solutions, který potlačuje modré světelné odstíny, a například u první instalace v Jesenici dosáhla modrá složka světla při měření dokonce nulové hodnoty.

Intenzita je regulována elektronicky přes wi-fi, kdy mezi jedenáctou hodinou večer a půl šestou ráno klesne na 20 % a naplno se světlo rozsvítí pomocí fotobuňky pouze v okamžiku, kdy po ulici někdo přechází. Další nespornou výhodou chytrých lamp je i odolnost proti nepříznivým podmínkám a výrazně nižší spotřeba elektrické energie.

Nové osvětlení dodala Jesenici společnost Drawbridge, která v Evropě zastupuje C&W Energy Solutions a od druhé poloviny roku 2016 je také strategickým partnerem divize LED osvětlení společnosti Foxconn v prodeji, distribuci a rozmístění LED osvětlovací techniky v České republice, na Slovensku a v přilehlých oblastech. Jesenice se stala prvním společným projektem tohoto druhu na evropském území.