Otevírání obálek s přihláškami a kontrole formálních požadavků podle vyhlášení přihlížel notář a zástupci zájemců o účast v aukci. ČTÚ nyní žádosti vyhodnotí z hlediska splnění všech stanovených podmínek účasti ve výběrovém řízení. Potvrzení zájemcům, kteří podmínky splní, bude vydáno příští pátek.

 

Operátoři si od sítí na nových frekvencích slibují vyšší rychlosti a kratší dobu odezvy. Využití předpokládají pro lokální sítě. Vodafone podle mluvčí Markéty Kuklové překvapilo, že na spektrum, které je evropsky prioritní pro mobilní službu 5G, ukládá ČTÚ povinnosti pokrytí, které odpovídají poskytování pevného internetu. "Vzhledem k fyzikálním vlastnostem tohoto pásma se dá očekávat, že se bude jednat především o lokální sítě. Pro komerční spuštění budou kromě nových kmitočtových pásem potřeba také nová zařízení s podporou této technologie," podotkla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Také T-Mobile chce nové kmitočty využít pro 5G, jakmile bude technologicky dostupné. Zatím stále není schválený celosvětový standard.

Úspěšní zájemci budou následně pozváni do aukční fáze a dozvědí se termín školení a realizace zkušební aukce. Ta se uskuteční v první červnové dekádě. Zahájení ostré aukční fáze ČTÚ předpokládá v úterý 13. června 2017.

Předmětem výběrového řízení je celkem 5 kmitočtových bloků, každý o velikosti 40 MHz. Nový zájemce může získat kmitočtový příděl až 80 MHz, zatímco pro stávající operátory platí spektrální limit 40 MHz. Souhrnná vyvolávací cena byla na základě analýzy dosažených cen obdobných kmitočtových bloků v jiných evropských zemích stanovena na 145 milionů korun.