Důraz na funkčnost a maximální flexibilitu do oblasti ERP vnesly nové technologie, které se objevují v rychlém sledu a je potřeba je rychle a přirozeně integrovat. Cestu k inteligentním systémům odstartoval internet věcí, který generuje množství dat. Nejvíce viditelné jsou tyto technologie v oblasti retailu a výroby. Díky nim získáváme přehled, že se ve firmě "něco děje". Vrstva strojového učení nám dává možnost nejen tato data podrobněji analyzovat ("co se děje"), ale také predikovat, co a kdy se bude dít. Například můžeme naplánovat odstávku konkrétního stroje i dříve, než by jeho porucha vyřadila z činnosti celou výrobní linku.

Nikola Pleska

Produktový manažer

Microsoft Dynamics

O tu nejvyšší úroveň digitální transformace nás obohatila umělá inteligence, se kterou je stroj schopen celý proces spravovat, a dokonce ho měnit na základě aktuálního dění. Rozšiřování možností umělé inteligence umožňuje automatizovat procesy s takovou kvalitou a rychlostí, na kterou donedávna nebylo možné ani pomyslet.

To, co popisuji, je realita, i když se v tuto chvíli týká jen malého množství firem. Trend je ale jednoznačný a firmy ho stále častěji přejímají. Digitální transformace jim přinese výhody například v tom, že budou schopny mnohem pružněji reagovat na změnu preferencí zákazníků - třeba situaci, kdy se firma například rozhodne přijít na trh se zcela odlišným produktem. Zatímco pro většinu minulých ERP systémů by launch nového produktu znamenal náročnou zatěžkávací zkoušku, u inteligentního podnikového systému jde vše výrazně snadněji a rychleji. Firmě, které se orientuje podle vkusu či preference zákazníků, pomáhá plně integrovaný a flexibilní IT systém - to je model, který se pomalu, ale jistě prosazuje i na našem trhu.

 

Sloupek byl publikován v ICT revue 11/2017.