Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC a předseda představenstva českého neutrálního propojovacího uzlu NIX.CZ, se stal jedním z deseti Backup TCR, kteří jsou v případě potřeby připraveni nahradit takzvané Active TCR.

Skupina Trusted Community Representatives vznikla na základě snah o vyšší zabezpečení systému DNS, a to konkrétně technologií DNSSEC. Tito respektovaní odborníci dohlíží nad procesem podpisu kořenové zóny a v případě kompletní havárie jsou připraveni obnovit jeho provoz. Skupina Trusted Community Representatives je složena z Backup TCR (10 osob), Cryptographic Officers (14 osob) a Recovery Key Share Holders (7 osob).

“Být součástí TCR je velká čest a já si tohoto jmenování velice vážím. Beru to i jako odměnu za práci na projektech spojených s DNS a DNSSEC, jimž se v CZ.NIC věnujeme, ať už je to autoritativní server Knot DNS nebo Knot Resolver. Rád bych při této příležitosti také zmínil, že Česká republika patří co se zavádění DNSSEC týče mezi světovou špičku. Již od roku 2016 je touto technologií zabezpečena více než polovina domén .CZ,“ uvedl u příležitosti svého jmenování Ondřej Filip.