Prudký rozvoj 3D technologií s sebou přináší zcela nové postupy, které dokáží překonat stávající limity výroby za pomoci 3D tisku. O tom se sami mohli přesvědčit i návštěvníci MSV v Brně, kde firma 3Dees předvedla jednu z největších tiskáren Colossus určenou k velkorozměrovému tisku dílů. Kromě své velikosti je ale tato tiskárna výjimečná také tím, že plně odpovídá požadavkům cirkulární ekonomiky – k tisku totiž využívá granulát z recyklovaných PET lahví, ze kterého dokáže vytisknout například designovou židli.

„Židli zvládne Colossus vytisknout už za dvě hodiny. Pro porovnání, běžné 3D tiskárny zpracovávají několik gramů materiálu za hodinu, tato 15 kilogramů za hodinu, a tisknuté díly mohou být velké až dva a půl metru. Kromě designového odvětví tak má Colossus využití i ve stavebnictví nebo v automobilovém průmyslu,“ vysvětlil Daniel Adam z firmy 3Dees.

Nové vyvojové centrum společnosti HP pro 3D tisk v Barceloně

Cirkulárním standardům odpovídá také na MSV představená nejproduktivnější 3D tiskárna na světě HP Jet Fusion 5200, která dokáže tisknout stovky až tisíce výrobků za den. Kromě vysoké produktivity je její předností totiž i to, že neprodukuje téměř žádný odpad.

„Reálnou digitální výrobu si laik mnohdy nedovede dobře představit, proto budeme na veletrhu prezentovat nejen samotné tiskárny, ale i vytištěné předměty a objem dílů, který dokáže unikátní systém tiskáren HP Jet Fusion 5200 aditivní technologií vyrobit. Z hlediska cirkulární ekonomiky je pak skvělé, že ze samotného 3D tisku nezůstává téměř žádný odpad. A ten, který vznikne, je využit pro další tisk, a to v poměru 80 % recyklovaného prášku a 20 % čerstvého,“ dodal Daniel Adam.

Helmet protections printed with HP JF 5200 3D and BASF UltrasintTM TPU01Představením těchto digitálních technologií chce firma kromě cirkulárního charakteru poukázat i na možnost rychlejších inovací a využití 3D tisku při sériové výrobě. V Česku totiž stále převládají tradičních výrobní postupy, jako je vstřikolis, a naproti tomu 3D tisk slouží spíše k prototypování. Komplexní průmyslové technologie s vysokou produktivitou jsou tedy zatím v tuzemsku v menšině, aktuálně je už ale využívá například Škoda Auto nebo Invent Medical. Na MSV pak bude k vidění také jízdní kolo české značky Repete, která si ve spolupráci s 3Dees nechala na 3D tiskárně zhotovit několik finálních součástí rámu kola.