Visa Advanced Authorization (VAA) je komplexní nástroj pro řízení rizik, který monitoruje a vyhodnocuje autorizace transakcí v globální platební síti VisaNet od společnosti Visa, a to v reálném čase, aby finanční instituce okamžitě rozpoznaly potenciální podvody a mohly na ně rychle reagovat.

V loňském roce Visa zpracovala přes svou síť VisaNet více než 127 miliard transakcí mezi finančními institucemi a obchodníky a použila umělou inteligenci pro analýzu 100 procent transakcí – jedna transakce proběhne každou milisekundu –, takže finanční instituce mohou schvalovat platby a rychle identifikovat podvodné transakce a předcházet hrozbám.

Jeden z nejtěžších úkolů v oblasti plateb přichází ve chvíli, kdy musíme oddělit poctivé transakce uživatelů od podvodných pokusů, aniž by se proces platby zkomplikoval,“ uvedla Melissa McSherryová, seniorní viceprezidentka a globální ředitelka řešení v oblasti dat, rizik a produktové identity společnosti Visa. „Visa vytvořila první platební síť, která v roce 1993 aplikovala umělou inteligenci založenou na neuronových sítích pro vyhodnocení rizikovosti transakcí v reálném čase. Dopad na výskyt podvodných transakcí byl okamžitý. Klíčové bylo nalezení té správné rovnováhy mezi lidskou odborností a technologickými inovacemi, protože díky rychlému rozvoji umělé inteligence a novým příležitostem můžeme neustále rozvíjet naše schopnosti.

Komplikace spojené s platebním procesem mohou v případě finančních institucí vést k ukončení používání platebních karet. Studie společnosti Javelin Strategy & Research odhalila, že více než polovina držitelů karet (51 procent), jejichž platba kartou byla chybně zamítnuta, použila k dokončení nákupu svou další platební kartu. To může mít za následek častější používání konkurenční platební karty. Odstranění takových problémů však nesmí být na úkor identifikace a prevence podvodů. Jak zjistil průzkum Národní maloobchodní federace a společnosti Forrester, právě podvody jsou nejčastějším problémem souvisejícím s platbami, se kterým se musí maloobchodníci potýkat (to uvedlo 55 procent dotázaných).

Visa Advanced Authorization (VAA) pomáhá předcházet podvodům, snižuje riziko jejich výskytu ve finančních institucích a u maloobchodníků, a přispívá ke snížení chybně zamítnutých transakcí. Technologii VAA používá více než 8 000 finančních institucí ve 129 zemích světa.

Předchází podvodům téměř rychlostí světla

Visa jako jedna z prvních začala pro svou platformu pro umělou inteligenci k identifikaci možných podvodů používat neuronové sítě navržené tak, aby simulovaly funkce lidského mozku. To poskytuje rychlejší a hlubší vhled prostřednictvím dříve neznámých korelací. Díky technologii Visa Advanced Authorization těží maloobchodníci a finanční instituce především z:

-         Modelů strojového učení používaných ke zkoumání každé transakce v reálném čase pro indikaci podvodu – sledují aktivity, vzorce a více než 500 rizikových atributů -, to vše během jediné milisekundy.

-         Hodnocení rizik, které Visa sdílí s finanční institucí držitele účtu, co rozhoduje o schválení nebo zamítnutí transakce. Ty jsou následně označeny ke kontrole konkrétního držitele účtu.

-         Schopnosti identifikovat poctivé transakce, i když je provádějí noví nebo nepravidelní zákazníci, což snižuje pravděpodobnost chybných zamítnutí.

-         Autorizace v reálném čase pomocí integrovaných globálních prediktivních analýz k identifikaci a prevenci podvodů.

Visa udržuje globální výskyt podvodů na historickém minimu, méně než 0,1 procenta, prostřednictvím různorodé strategie investování do lidské inteligence a technologií jako je umělá inteligence. Posiluje postavení spotřebitelů a klientů, kterým poskytuje nástroje, zdroje a správu pro řešení rizik, a nastavuje řídicí procesy, které pomáhají podnikům a regulačním orgánům zůstat v pozoru.

Spotřebitelé označili společnost Visa za nejspolehlivějšího poskytovatele finančních služeb a plateb mezi všemi platebními sítěmi, a my věříme, že se tak stalo díky nepolevující snaze společnosti Visa odstraňovat podvody a ochraňovat systém plateb,“ řekla McSherryová.

Další řešení rizik pomocí umělé inteligence

Každý den Visa zvládá kompletně zabezpečit platební systém a přináší portfolio produktů a služeb pro řešení rizik, čímž pomáhá spotřebitelům, obchodníkům a finančním institucím předcházet podvodům. To zahrnuje mimo jiné Visa Risk Manager (VRM)Visa Consumer Authentication Services (VCAS) a CyberSource Decision Manager (DM). Další informace o portfoliu řešení Visa Risk naleznete na webu Visa Security.