Základní koncept Robosoutěže ČVUT je každý rok stejný: s pomocí stavebnice LEGO Mindstorms mají žáci nebo studenti postavit a naprogramovat robotické vozítko, které nejlépe splní danou úlohu. Letošní úloha pro týmy z druhého stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií je pak následující: robot musí v časovém limitu 90 vteřin zcela samostatně přesunout a případně roztřídit co nejvíc barevných kostek rozmístěných na soutěžní ploše do předem definovaných skladišť. Na jednom symetricky rozděleném hracím plánu budou soutěžit vždy dva roboti zároveň, o vítězství pak rozhodne počet získaných bodů.

Robotika na základních školách táhne – a to je dobře

Tým z katedry řídicí techniky FEL ČVUT pořádá Robosoutěž už jedenáctým rokem a mnoho úspěšných soutěžících se později stalo studenty fakultního studijního programu Kybernetika a robotika. Jarní část soutěže pro mladší věkovou kategorii však přibyla až dodatečně. Ukázalo se totiž, že zájem o robotiku je třeba pěstovat už na základní škole. Navíc přibývá robotických kroužků a nadšených pedagogů, kteří dokážou děti motivovat a atmosféra soutěže je velmi dobrá. V minulém roce poprvé zvítězil dívčí tým, což popřelo tradiční představu, že technika je jen pro kluky.

„Do týdne od oznámení registrace jsme měli účast naplněnou, a tak jsme se rozhodli pro rozšíření finále do tří dnů a na více týmů,“ komentuje letošní jarní Robosoutěž její hlavní pořadatel Martin Hlinovský. „Minulý rok jsme měli ve finále 97 týmů, letos se přes velmi složitou úlohu přihlásilo 145 týmů. Těším se, jak se s komplexním úkolem vyžadujícím strategické myšlení popasují a jaké designy robotů uvidíme.“

Všechna tři kola finále jarní Robosoutěže jsou veřejná a jsou zváni vyučující, spolužáci a přátelé soutěžících, zástupci médií a zájemci o mobilní roboty a o studentské soutěže. Finále se uskuteční ve středu 24., ve čtvrtek 25. a v pátek 26. dubna 2019 vždy od 11 hodin v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí (Karlovo náměstí 13, Praha 2).

Přesný harmonogram akce najdete na webových stránkách www.robosoutez.cz nebo www.facebook.com/robosoutez