Služba Elis vyvinutá start-upy Rossum a Dativery využívá neuronových sítí, pomocí kterých například vnímají okolní objekty samořídící auta. Místo obrazu z kamery ale Rossum dokáže podobnou metodou najít data na stránkách dokumentů.

Podstatou naší technologie je tzv. kognitivní vytěžování dat,” vysvětluje Petr Baudiš, spoluzakladatel a CTO společnosti Rossum, která Elis vyvinula. „Funguje úplně jinak než tradiční technologie na trhu, kde se typicky setkáte s nutností ručně vytvářet šablony a pravidla pro jednotlivá pole. My jsme vyvinuli neuronové sítě, které napodobují způsob, jakým hledá informace v dokumentu člověk. Nezáleží jim na konkrétní šabloně dokladu a místo ručního nastavování se samy učí z příkladů.”

Nová služba Elis vyčítá data bez nastavování, a to hned od první zpracované faktury, pokrývá přitom širokou škálu formátů i různé jazyky.  A když už nějaký doklad nezvládne hned, sama se ho doučí, slibuje Rossum.

Důležitou součástí služby je interaktivní aplikace, kde si účetní mohou vytěžené údaje rychle zkontrolovat a na stejném místě doklad rovnou zaúčtovat. Celou aplikaci stavíme kolem principu, aby tento proces vůbec nezdržoval,” doplňuje Baudiš.

Elis používají pro automatizaci účtování společnosti jako Staropramen, Kofola, Rohlík.cz nebo Douglas. Přes nově otevřený portál https://rossum.ai/cz/ si teď ovšem na několik kliknutí může službu aktivovat každý uživatel účetních systémů Flexibee a Pohoda.  Ale propojení se dál také chystá pro systémy jako Helios Orange, Money S4/S6 a další.  Integraci s účetními programy zajistil plzeňský startup Dativery, který se zabývá vzájemným propojením mnoha druhů firemních aplikací od účetního software a CRM až po emailové schránky.

Postupně chceme propojit Elis se všemi účetními systémy na českém trhu,” říká ředitel Dativery Petr Ferschmann. „Když účetním ušetříme práci s přepisováním, samozřejmě se jim pracuje mnohem lépe a rychleji. Hlavně v účetních firmách jsme ale zjistili, že tím navíc celé firmě vyřešíme velký kapacitní i personální problém,” uzavírá Petr Baudiš z Rossumu.