V České republice Vodafone dokončil celonárodní pokrytí sítí NB-IoT (z anglického Narrow Band Internet of Things) už na konci roku 2017. Venkovním signálem NB-IoT pokrývá téměř 100 % plochy státu a signálem uvnitř budov téměř 100 % populace ČR.

Do komerčního provozu byla síť uvedena v prosinci 2017 a přenáší již data spojená například s dodávkami energií, obsazeností parkovišť a budov nebo dodává konektivitu chytrým zařízením, která pomáhají v boji proti kůrovci nebo v monitoringu znečištění ovzduší,“ řekl Petr Dvořák, generální ředitel Vodafonu.

K výhodám technologie NB-IoT patří kromě energetické nenáročnosti a nízkých cen koncových zařízení také vysoká dostupnost služby uvnitř objektů a možnost zapojit do technologie velké množství zařízení (v řádu desítek tisíc). Z pohledu bezpečnosti patří NB-IoT mezi ty nejlépe zabezpečené LPWA technologie a garantuje tak zákazníkům Vodafonu vysokou kvalitu služeb.

„NB-IoT firmám otevře možnosti 5G sítí o rok dříve, než je začnou ve velkém využívat i ostatní zákazníci. Věřím, že to bude velký impuls pro rozšíření využívání internetu věcí mezi firemními zákazníky. Naše NB-IoT síť posiluje přední pozici Vodafonu v oblasti internetu věcí a umožňuje našim zákazníkům připojit svá chytrá zařízení do největší a nejbezpečnější mezinárodní sítě na světě,“ uvedl ředitel skupiny Vodafone pro IoT Stefan Gastaut.

Technologie IoT Vodafone se integruje například do vozů značek Audi, BMW, Daimler Benz, Škoda Auto, Ford, General Motors, Jaguar Land Rover, Porsche, SEAT, VW a motocyklů Yamaha. IoT síť a služby společnosti Vodafone podporují chytré elektroměry firem Centrica, EDF a nPower a globální konektivitu spotřebitelské elektroniky podporují například Amazon Kindle a zařízení značek Bosch, Panasonic, Philips Lighting a TomTom.