Europol zřídil Evropské středisko boje proti počítačové kriminalitě aby posílil možnosti evropských orgánů činných v trestním řízení potírat počítačovou kriminalitu v Evropské unii a přispěl tak k ochraně občanů, firem a vlád před kybernetickými útoky. Od svého založení významně přispělo k boji proti počítačové kriminalitě. Středisko se zapojilo do desítek významných operací a stovek operativních úkolů po celé Evropské unii. Europol je agenturou, která byla zřízena pro prosazování práva na území EU.

„Úkolem společnosti ESET je nejen chránit uživatele, ale také edukovat veřejnost a zveřejňovat informace o počítačové kriminalitě. Průběžně proto spojujeme síly s orgány činnými v trestním řízení, abychom pomohli dopadnout kyberzločince. Nyní bude tato naše pomoc podstatně intenzivnější. Rádi pomůžeme expertní skupině, která může využít našich znalostí k ochraně internetových uživatelů a v boji proti trestné činnosti na internetu,“ říká bezpečnostní expert společnosti ESET Righard Zwienenberg, rodák z Haagu, kde je rovněž hlavní sídlo Europolu. „ESET vstupuje do poradní skupiny jako největší výrobce bezpečnostních produktů pro IT v Evropské unii. Za tuto příležitost jsme velmi vděční a jsme na ni hrdí,“ dodal Zwienenberg.

„Evropské středisko boje proti počítačové kriminalitě od svého vzniku v roce 2013 spolupracuje se společnostmi zabývajícími se informačními technologiemi, jež chrání evropské občany před kybernetickými zločinci. Jsme rádi, že můžeme přivítat společnost ESET v naší poradní skupině, a že nám pomůže vypořádat se se stále rostoucími problémy se škodlivými aktivitami na internetu,“ říká Steven Wilson, ředitel evropského střediska Europolu pro boj proti počítačové kriminalitě.

ESET spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení, pokud je potřeba dostat tvůrce počítačových zločinů před soud, a to bez ohledu na to, odkud pochází – zda z Evropy nebo mimo ni. V prosinci 2017 analytici společnosti ESET pomáhali orgánům činným v trestním řízení včetně Europolu, aby narušily a eliminovaly rozsáhlou botnetovou operaci známou pod názvem Gamarue.