Na HP Innovation Summitu se setkávají přední představitelé společnosti s průmyslovými zákazníky, novináři a analytiky z celého světa a mají možnost společně prodiskutovat a představit nové trendy v oblasti špičkových technologií. Letos se stal ústředním tématem 3D tisk a jeho úloha, kterou má sehrát ve čtvrté průmyslové revoluci a transformaci globální výroby v objemu 12 bilionů amerických dolarů. Na něj se úzce váže další téma, virtuální realita v celém svém spektru od 3D tvorby a pokročilých způsobů spolupráce po vývoj personalizovaných výrobků a virtuální a rozšířenou realitu.

 

“Digitální transformace výrobního průmyslu již nyní proměňuje práci designérů, vývojářů, výrobců a dodavatelů po celém světě a vytváří obrovskou příležitost pro nástup 3D tisku. Možnosti jeho využití jsou v podstatě nekonečné, jak začíná naše technologie HP Multi Jet Fusion dokazovat i v sériové výrobě,” řekl Ramon Pastor, generální ředitel Multi Jet Fusion z HP Inc.

3D tiskárny od HP vstupují do sériové výroby

HP v Barceloně představilo také řadu případových studií demonstrujících, kde už jeho 3D tiskárny HP Multi Jet Fusion pomáhají s projektací a sériovou výrobou, která byla ještě relativně nedávno nemyslitelná. Jednou z oblastí je například zdravotnictví, kde se již 3D tisk uplatňuje při výrobě ortéz, a to i u nás.

3D tiskárna HP Multi Jet Fusion

V České republice, která se díky tomu stala vůbec první zemí ve střední a východní Evropě, kde se 3D tisk používá v sériové výrobě, se v současnosti nacházejí dva exempláře 3D tiskárny HP Jet Fusion 4200. Jeden z nich přivezla partnerská společnost 3Dees Industries do Ostravy do Moravskoslezského inovačního centra. ING corporation, průkopník ve vývoji a výrobě zakázkových ortotických a protetických zdravotnických pomůcek, zde nyní může při jejich výrobě docílit extrémní prostorové přesnosti a velmi jemných detailů při 340 milionech voxelů za vteřinu, tedy desetkrát rychleji než s ostatními dosavadními systémy. Druhý – předváděcí – exemplář se nachází v pražském Centru 3D tisku 3Dees. Výrobou ortéz se zabývá také britský specialista Crispin Orthotics. Kotníkovou ortézu vyrobí s 3D tiskárnou od HP podle svých měření o celých 50 % levněji než srovnatelný produkt z uhlíkových vláken.

Belgičtí ZiggZagg budou nyní zařízení od HP používat pro své zákazníky ze zdravotnického průmyslu, ale i z oblasti spotřebního zboží nebo automobilového průmyslu. Už se jim například podařilo vytisknout jednodílné sací potrubí pro motor závodního automobilu. Původní odlévaný díl musel být svařován ze dvou kusů, které měly problém vydržet obrovský tlak a byly častou příčinou nezdaru závodního týmu. 3D tisk však pomohl zjednodušit konstrukci a zlepšit proudění vzduchu. První výsledky se již dostavily, upravený automobil se zúčastnil vytrvalostních závodů Belcar v Belgii a Nizozemsku a v posledním závodě se umístil v první pětce.

Inovátorská společnost Protolabs, výrobce zakázkových prototypů a součástek, nedávno modernizovala své 3D tiskárny od HP a vyrobila na nich pro PepsiCo speciální obaly plechovek v rámci propagace filmu Černý panter.

Společnost Materialise také využívá zařízení od HP a ve spolupráci s RSPrint bude nyní pomocí řešení HP FitStation, kombinujícího dynamické skenování a 3D tisk, vyrábět vložky do bot na míru. Na personalizovanou sportovní obuvse specializují také společnosti Superfeet a Brooks.