Třemi největšími hráči jsou Amazon (AWS), Microsoft a Google, kteří dohromady ovládají 55 procent trhu. Relativně nejrychleji rostou příjmy Microsoftu, ovšem v absolutních číslech stále výrazně dominuje Amazon s podílem stabilně přes 30 procent - tedy téměř dvakrát tolik co Microsoft.

Cloudové infrastrukturní služby (IaaS, infrastruktura jako služba) znamenají de facto pronájem/poskytování výpočetního výkonu a úložišť, o další provoz prostředí se stará samotný zákazník. Podle loňské prognózy společnosti Gartner právě oblast IaaS poroste v příštích pěti letech rychleji než dvě další kategorie cloudových služeb, tedy SaaS (software jako služba, dosud nejčastěji nasazovaný model) a PaaS (platforma jako služba). Pro rok 2016 Gartner ke konci loňského roku uváděl celkové zvýšení příjmů z IaaS 31 procent, což v porovnání s novějšími údaji firmy Canalys naznačuje, že růst trhu opravdu akceleruje.

47 %

Podle analytiků společnosti Canalys meziročně rostl trh s infrastruk- turními službami o 47 procent.

Canalys tvrdí, že adopce cloudu je klíčovou součástí digitální transformace podniků, nicméně zákazníci dosud potenciál cloudu plně nevyužívají a nedosahují maximální možné návratnosti investic. Zákazníci firmy Canalys v rámci průzkumu uvádějí, že nevyužito je více než 10 procent výdajů (56 procent respondentů), 26 procent odpovídajících pak považuje za vyplýtvaných více než 20 procent výdajů na cloud. Problémem je hlavně složitost prostředí, kdy podniky objednávají řadu různých služeb a nemají o celém prostředí a způsobech jeho používání dostatečný přehled. Přitom právě placení "pouze za skutečnou spotřebu" by mělo být jednou z výhod cloudu.

V rámci migrace do cloudu se proto nabízí velký prostor pro zvýšení efektivity a také je zde příležitost pro řadu specializovaných firem (konzultace, nástroje pro měření využívání cloudových služeb apod.).

 

Editorial byl publikován v květnovém čísle magazínu ICT revue.