Projekty Záchranka i SenseNet se rozvíjejí díky podpoře Nadace Vodafone, která projekty spojující technologie a sociální inovace dlouhodobě podporuje. Kromě realizovaných projektů, které představili jejich tvůrci v rámci Veletrhu Věda Výzkum Inovace v Brně, nabídla Nadace Vodafone v doprovodnému programu také vizionářský pohled do budoucnosti, kam se technologie IoT a NB-IoT mohou kromě eHealth a Smart cities ubírat.

„Díky internetu věcí se nám daří mobilní aplikaci Záchranka dostávat taky do chytrého náramku, který chceme uvést na trh ještě v tomto roce,“ vysvětluje výhody technologie Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka. Ve svých telefonech už ji má více než 600 000 lidí, kteří díky ní mají záchrannou službu na dosah, a to jak na českých horách, tak nově také v Rakousku.

Pavel Polach a Tomáš PetrůLabka Hackerspace veřejnosti představili novou generaci systému měření znečištění ovzduší. Síť senzorů bude sbírat data, pomocí NB-IoT je posílat na server, kde z nich algoritmus umělé inteligence vytvoří predikce znečištění. Tato data si pak budou moci brát třeba jednotlivé veřejné budovy či školy a regulovat podle toho vzduchotechniku, aby škodlivé prachové částice zůstávaly venku a nedýchali je lidé v budovách.

„Podobně jako když sedíte v autě a před vámi je náklaďák, který smrdí, tak si můžete zapnout vnitřní cirkulaci. Tak to budeme dělat my. Už se nám podařilo sehnat několik domů, ve kterých je několik tisíc lidí, teď jsou to firmy, do budoucna to mohou být mateřské školky nebo jiná místa,“ říká Tomáš Petrů, tvůrce projektu SenseNet v Labka Hackerspace Ostrava.

„Nadace Vodafone dlouhodobě podporuje projekty, které přispívají ke zkvalitňování života obyvatel. A znečištěné ovzduší se netýká jen Ostravy. Toto technologické řešení budou moci využít i další města. Samotné senzory kvalitu vzduchu nezlepší, lidé díky nim ale budou mít víc informací, podle kterých se budou moci rozhodovat,“ říká Adriana Dergam z Nadace Vodafone.