IDC v rámci své studie Worldwide and U.S. Blockchain Services Market Forecast: 2017-2021 řadí do technologie blockchainu veškeré distribuované (peer to peer, bez centrálního úložiště) účetní knihy transakcí nebo jiných záznamů. Pro vývoj, nasazování a správu tohoto prostředí budou firmy potřebovat specializované dodavatele služeb, systémové integrátory i vlastní vývojáře aplikací. Obrovský prostor je zejména pro integraci s dalšími technologiemi.

80 %

Celosvětové výdaje na služby spojené s technologiemi blockchain se podle společnosti IDC mají z letošních 1,8 miliardy dolarů zvýšit na 8,1 miliardy v roce 2021. To představuje 80% meziroční růst.

Podle IDC sice firmy dodávající řešení blockchain nemohou doufat v příliš velké okamžité příjmy, ale zato si získají pozici na rostoucím trhu a budou moci definovat vznikající standardy a protokoly. Blockchain zde představuje především alternativu k tradičním databázím, systémům pro on-line transakce (OLTP) a nástrojům ETL (extract, transform, load, převod dat mezi různými typy databází). Služby kolem blockchainu tak budou vytvářet základ podnikových infrastruktur příští generace a spolu s tím stoupne i poptávka po vzdělávacích/školicích službách a outsourcingu (poskytování platforem, externě řízených služeb atd.). IDC zde obecně rozlišuje tři hlavní kategorie: projektově orientované služby, externí služby a služby podpory.

V rámci své starší letošní analýzy IDC dodává, že technologie kolem blockchainu jsou vesměs pozitivně přijímány i státními regulátory, což by mělo usnadnit jejich nasazování v rámci finančního sektoru nebo zdravotnictví.