Organizace dnes vyžadují spolehlivou sadu komplexních a integrovaných cloudových služeb, v jejichž rámci mohou vytvářet nové aplikace a provozovat i ty nejnáročnější podnikové úlohy. Společnost Oracle nabízí cloudové služby, které dokáží samy provádět klíčové provozní funkce, jako je ladění, nasazování záplat, zálohování a upgrade, a současně poskytují pro provoz podnikového IT maximální výkon a zabezpečení i vysokou dostupnost. Platforma Oracle Cloud Platform nyní navíc přináší další funkcionalitu – konkrétně jde o autonomní (samoobslužné) funkce pro vývoj aplikací (včetně mobilních aplikací a softwarových robotů), integraci aplikací a dat, analytiku, zabezpečení a správu.

„Budoucností podnikového IT je plná automatizace,“ uvedl prezident společnosti Oracle pro vývoj produktů Thomas Kurian. „Díky společnosti Oracle se tento požadavek stává realitou. Autonomní funkce jsme vestavěli přímo do jádra našich cloudových služeb.“

oracle cloud platform

Tato funkcionalita je integrální součástí celé platformy Oracle Cloud Platform, včetně celosvětově první autonomní databáze, kterou společnost Oracle představila na konferenci Oracle OpenWorld 2017. Oracle Autonomous Database díky pokročilému využití umělé inteligence a strojového učení prakticky eliminuje potřebu lidské práce, předchází lidským chybám při manuálním ladění; díky tomu poskytuje bezprecedentní dostupnost, vysoký výkon i zabezpečení, to vše přitom za nižší cenu.

V roce 2018 budou k dispozici další autonomní databázové služby Oracle, každá vyladěná pro specifický typ úloh. Půjde mimo jiné o Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud Service (pro analytiku), Oracle Autonomous Database OLTP (pro transakční a smíšené úlohy) a Oracle Autonomous NoSQL Database (pro práci s NoSQL databázemi – zápis a čtení ve velkém měřítku).

Služby nabízené v rámci Oracle Cloud Platform budou pro zákazníky znamenat následující přínosy:

  • - Samoobslužné funkce snižují náklady a zvyšují produktivitu: Není potřeba ruční poskytování služeb, zabezpečení, monitorování, zálohování, obnova při výpadku a řešení potíží. Upgrade a instalace oprav probíhá automaticky a za běhu. Potřebné výpočetní a úložné kapacity se automaticky přizpůsobují aktuálním nárokům bez nutnosti odstávky.
  • - Samoobslužné zabezpečení snižuje rizika: Automatizována je ochrana před vnějšími útoky i škodlivými aktivitami vnitřních uživatelů. Bezpečnostní aktualizace se nasazují za běhu, veškerá data jsou automaticky šifrována.
  • - Samoobslužné opravy zajišťují vyšší dostupnost: Prostředí poskytuje automatizovanou ochranu před veškerými plánovanými i neplánovanými výpadky. Dostupnost ve výši  99,995 % znamená méně než 2,5 minut odstávek za měsíc, a to včetně naplánované údržby.

Podrobnější informace (v angličtině)