Od doby, co na Alza.cz zavedli platby v bitcoinech, už uběhl nějaký čas. Nyní se možnost digitálních platidel rozrůstá o další populární kryptoměnu – litecoin.

Ve srovnání s bitcoinem (BTC) jsou poplatky síti v litecoinu nižší (maximálně v řádu korun) a transakce jsou rychlejší (sekundy až minuty). Výhodou kryptoměn také je, že tento způsob on-line platby lze uskutečnit, aniž by uživatel vlastnil běžný bankovní účet s možností plateb přes internet.

Kromě samotné úhrady prostřednictvím LTC na webu mohou zákazníci pro směnu využít automaty v showroomech v Praze a Bratislavě, kde se dají kupovat kromě bitcoinů nově i litecoiny a kryptoměna dash. Automaty provozuje smluvní partner společnost General Bytes.

„Na Alze stále narůstá počet objednávek placených skrze bitcoin. Od zavedení se jedná o tržby
v desítkách milionů a tisíce objednávek. Ve velké míře je BTC využíván k nákupu komponent na těžení kryptoměn. Stabilní zájem je i o hardwarové peněženky, například oblíbený Trezor od české společnosti SatoshiLabs. Obdobný vývoj nyní očekáváme i u litecoinu,“
uvedl Jan Sadílek, vedoucí internetového marketingu Alza.cz.

Co je to litecoin?

Litecoin je mladší měna než bitcoin, zaveden byl v roce 2011. Jde o alternativní digitální kryptoměnu založenou na BTC. Důležitá vlastnost litecoinu je jeho plná decentralizace – nikdo nemůže měnu jakkoli ovlivňovat, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. 

Litecoin je jedna z nejpopulárnějších kryptoměn současnosti a také peer-to-peer platební síť, ve které se tato kryptoměna používá. Jak už je pro kryptoměny charakteristické, jedná se o zcela transparentní nástroj, založený na unikátní decentralizované databázi, která je schopna uchovávat a chránit záznamy o všech uskutečněných transakcích. V informatice se o této databázi hovoří jako o blockchainu. Tvůrcem litecoinu je bývalý zaměstnanec společnosti Google Charlie Lee, jehož primárním cílem bylo vylepšit bitcoin. Což se nakonec také stalo – litecoin je vlastně jen upravená kopie bitcoinu. Jednotkou litecoinu je 1 LTC (Ł).

I měna dash má výhodu nízkých poplatků a okamžitých plateb bez čekání na potvrzení sítí, kdy se část sítě zaručí za oprávněnost platby. Díky současným kurzům je to skvělá příležitost pro investici.

Veškeré procesy se opět řeší čistě interní cestou, zásluhu na zprovoznění má zejména IT oddělení Alzy.