Podle analytiků jde v případě inkoustového firemního tisku stále o relativně malý segment, jenž ovšem výrazně roste. Jaká je aktuálně situace na trhu?

Zásadním problémem, který při implementaci inkoustové technologie na českém trhu vnímáme, je konzervativní přístup velké části IT manažerů k této technologii jako takové. A to přes fakt, že jde o jasný trend, který přináší zásadní úspory v oblasti tisku. Přesto v posledních třech letech vnímáme zvýšený zájem minimálně o možnost otestování inkoustových technologií, což nám výrazně pomohlo při implementaci těchto řešení u několika velkých firemních/public zákazníků, kde jsme dodali stovky těchto zařízení.

Aktuální situace na českém trhu ukazuje v kalendářním roce 2017 růst na úrovni osmi procent v kusech, což stále není ta pozice, kterou bychom si představovali v kontextu Evropy, kde nalezneme trhy s podílem inkoustu přes 40 procent v segmentu firemního tisku.

Inkoustovými technologiemi disponuje několik firem. Co v tomto segmentu nabízí Espon a v čem spatřujete svoji konkurenční výhodu?

Zásadní výhodou je použitá technologie tiskových hlav, kde společnost Epson využívá vlastní patentovanou Micro Piezo technologii, která oproti konkurenčním termálním technologiím garantuje násobně vyšší životnost tohoto klíčového komponentu až do úrovně 6 000 000 stran. Vše pracuje "za studena", což nemá vliv pouze na celkovou životnost zařízení, ale také umožňuje použít ve složení inkoustů látky, jako je pryskyřice, které přidávají 100procentní odolnost vůči vodě (zvýrazňovačům), světlu, otěru. Jde tedy o ideální technologii pro archivaci výtisků s garancí životnosti 100 let a více. V kombinaci s celkovou životností zařízení, která v segmentu tiskáren WorkForce Pro začíná na úrovní minimálně 150 000 stran, garantuje uživatelům bezproblémový dlouhodobý provoz bez zbytečných nákladů za další služby spojené s provozem.

Podnikové inkoustové tiskárny cílí na pozice barevných laserových strojů, ale údajně bývají nasazovány i jako náhrada za monochromatická zařízení. Kdy tedy sáhnout po inkoustu?

Inkoustová technologie přináší zásadní úspory v celkových nákladech spojených s vlastnictvím zařízení (TCO). Při výběru je potřeba zohlednit nejenom nákupní cenu zařízení, což je stále jeden z hlavních parametrů, ale také cenu spotřebního materiálu (nejenom inkoustu/toneru, ale i dalších komponentů, jako je u laserové technologie válec, přenosový pás, zapékací jednotka atd.).Epson EcoTank Printers

Další zásadní částí jsou skryté náklady, jako je například spotřeba elektrické energie, kde inkoustová technologie ušetří až 95 procent nákladů oproti srovnatelné laserové technologii. Na roční bázi se bavíme o úsporách v řádech stovek až tisíců korun. U velkých společností s tiskovou flotilou jde i o desítky až stovky tisíc korun ročně. V kombinaci s minimálním počtem výměnných dílu, tedy minimalizací servisních zásahů, jde o komplexně nejšetrnější technologii na trhu.

I v segmentu monochromatických zařízení lze unikátně pouze v segmentu společnosti Epson najít zařízení, která dokážou také zásadně ušetřit na celkových nákladech.

Podle analytiků se výrobci tiskáren intenzivně zaměří na rozšiřování nabídky strojů kategorie CISS - Continuous Ink Supply System, tedy na zařízení s kontinuálním doplňováním inkoustu. O co vlastně jde?

V názvosloví společnosti Epson jde o technologii EcoTank ITS, tedy systém inkoustových tanků místo klasických inkoustových náplní. Zásadní výhodou jsou dramaticky nižší náklady na tisk, kde uživatel ušetří více než 90 procent nákladů na tisk. Díky tomu, že náklady na tisk tvoří více než 75 procent z celkových nákladů na vlastnictví tiskového zařízení, jde skutečně o zásadní parametry. Společnost Epson byla první společností, která do tohoto segmentu investovala již v roce 2012, a tomu odpovídá šířka portfolia (aktuálně 21 modelů, v následujících čtyřech měsících další tři modely) se zaměřením na firemní tisk i domácí tisk. V nabídce máme unikátní černobílá inkoustová zařízení, barevná inkoustová zařízení s rozšířenou výbavou (oboustranný tisk, wi-fi/Ethernet připojení, vstupní podavače s kapacitou až 250 listů atd.) ve formátech A4 i A3. Díky aktuálním trendům je drtivá většina zařízení multifunkční.

Rovněž v dalším období plánujeme postupné navyšování počtu produktů tak, abychom byli schopni pokrýt více segmentů tisku, a to včetně středních i velkých firemních zákazníků.

 

Rozhovor byl publikován v ICT revue 12/2017.