Analytická společnost IDC vydala aktualizovanou prognózu Worldwide Semiannual Cognitive Artificial Intelligence Systems Spending Guide, která popisuje očekávaný vývoj trhu s technologiemi umělé inteligence a dalšími "kognitivními aplikacemi".

IDC uvádí, že některé nasazované aplikace umělé inteligence budou specifické pro určité obory (např. medicínská diagnostika), nicméně jiné proniknou napříč prakticky všemi odvětvími - např. automatické agenty pro řízení zákaznických služeb. Marianne Daquilaová, ředitelka výzkumu IDC pro kognitivní technologie, uvádí, že v tomto smyslu se umělá inteligence stane brzy všudypřítomnou.

80 %

Letos se až 80 procent výdajů na technologie spojené s umělou inteligencí bude realizovat v USA.

V letošním roce se systémy umělé inteligence nasazují především v bankovnictví a maloobchodě (oba sektory představují trh kolem 1,7 miliardy dolarů). Další největší investice do AI míří z diskrétní výroby, procesní výroby a zdravotnictví. Těchto pět oborů bude i v roce 2021 představovat 55 procent trhu.

Co se týče konkrétních aplikací umělé inteligence, masové nasazení se očekává v oblasti prediktivní údržby, totéž se má týkat expertních systémů pro automatické doporučování dalších produktů (nákupní "poradci"), dále se nové technologie uplatní i v aplikacích pro zajištění bezpečnosti a reakcí na krizové události. Největší procento výdajů za technologie AI bude představovat nákup softwaru, třebaže rychleji porostou související služby. Samotný hardware má relativně nejmenší podíl (pro srovnání, pro letošní rok IDC předpokládá rozdělení trhu na software, služby a hardware zhruba v poměru 50 : 31 : 19).

Co se geografických ukazatelů týče, letos se až 80 procent výdajů na umělou inteligenci bude realizovat v USA. Druhým největším trhem je oblast EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika) a třetím východní Asie (včetně Japonska). I v roce 2021 si USA zachovají jasně dominantní pozici (téměř 75 procent); pořadí na 2.-3. místě se mezitím vymění, když např. pro Japonsko IDC předpokládá průměrný meziroční růst trhu s aplikacemi AI až 74 procent.

 

Editorial byl publikován v ICT revue 10/2017.