Aktualizovaná prognóza společnosti IDC předpokládá, že výdaje za veřejné cloudové služby a infrastrukturu dosáhnou celosvětově v roce 2021 výše 221 miliard dolarů. Studie Worldwide Semiannual Public Cloud Services Spending Guide uvádí, že nástup cloudu se sice postupně zpomalí, nicméně v průměru půjde stále o meziroční růst až o 21 %. Pro letošní rok pak IDC odhaduje objem trhu veřejných cloudových služeb na 128 miliard dolarů (růst o 25,4 % ve srovnání s rokem 2016).

Regionálně si i v roce 2021 mají hlavní podíl na trhu udržet USA (až 60 %), následovány západní Evropou a regionem východní Asie. Speciálně pro Evropu IDC zmiňuje silné nasazení cloudových technologií v Německu, Itálii a ve Švédsku a dále to, že přechod na cloud je vnímán jako nutná součást digitální transformace podniku.

25,4 %

Pro letošní rok odhaduje IDC objem trhu veřejných cloudových služeb na 128 miliard dolarů. Jde o růst o 25,4 % ve srovnání s rokem 2016.

Co se týče jednotlivých segmentů podnikání, hlavní adopce veřejného cloudu se má odehrát ve výrobním průmyslu (diskrétní i procesní výroba), bankovnictví a podnikových službách i ve službách koncovým zákazníkům. Dále významně vzrostou výdaje v segmentu maloobchodu, telekomunikací a pojišťovnictví. Ačkoliv IDC tato data zmiňuje především v souvislosti s USA, přijetí veřejného cloudu v jednotlivých oborech podnikání bude asi podobné i v jiných regionech vyspělého světa. Cloud se ovšem nasazuje plošně, např. v odhadu pro letošní rok se 52 % výdajů přiřazuje firmám z kategorie "ostatní".

Z hlediska jednotlivých typů cloudu bude stále převládat varianta softwaru jako služby (SaaS, 2/3 trhu nyní a 60 % v roce 2021). Modely infrastruktury jako služby (IaaS) a platformy jako služby (PaaS) mají nicméně mít proti SaaS vyšší potenciál růstu. Ve sledovaném období bude veřejný cloud nejvýhodnější pro velké podniky nad 1000 zaměstnanců, které zaplatí více než polovinu celkových výdajů. Z hlediska aplikací provozovaných v cloudu (v režimu SaaS) pak půjde především o řízení vztahů se zákazníky (CRM) a řízení podnikových zdrojů (ERM).

 

Editorial byl publikován v ICT revue 9/2017.