Se stále narůstající oblíbeností zařízení internetu věcí přibývá i kyberzločinců, kteří se snaží najít způsob, jak na tomto trendu vydělat. Ačkoliv je hlavním účelem těchto zařízení ulehčit život svých uživatelů, mnohdy se stávají slabým článkem v jejich bezpečnosti.

Podle analytických údajů společnosti Gartner se dnes na světě využívá více než 6 miliard IoT zařízení. Spousta z nich se přitom už alespoň jednou stala obětí kyberzločinců. Například vloni světem otřásla vlna DDoS útoků iniciovaná botnetem Mirai. Boti Mirai zneužily známých zranitelností IoT zařízení k jejich infikování a následnému využití pro škodlivé aktivity. Odborníci Kaspersky Lab vyvinuli řešení, které pomůže tuto hrozbu minimalizovat. Současnou beta verzí se společnost snaží přesvědčit uživatele IoT zařízení k navýšení ochrany svých chytrých domácností. Zároveň je vyzývá k poskytnutí zpětné vazby o výkonu a využitelnosti Kaspersky IoT Scanneru.

Kaspersky IoT ScannerŘešení Kaspersky IoT Scanner v domácnosti automaticky identifikuje chytrá zařízení, jako jsou Wi-Fi routery, IP kamery, chytré televizory, Wi-Fi tiskárny, NAS síťová úložiště, mediální servery, herní konzole a samozřejmě počítače, tablety a chytré telefony. Následně je ukládá do paměti a upozorní uživatele, pokud se do sítě připojí (či se z ní odpojí) nové nebo podobné zařízení. Tato služba tak umožňuje uživateli mít neustálý přehled o tom, kdo má přístup do jeho domácí sítě.

Zároveň řešení provádí sken zařízení a snaží se identifikovat známé zranitelnosti, například jestli mají otevřené připojovací porty (zda se k nim může připojit kdokoliv z internetu). V takovém případě o tom informuje uživatele a doporučí jejich okamžité uzamčení. Kaspersky IoT Scanner navíc vyrozumí uživatele o případných problémech s hesly pro Wi-Fi router, Telnet nebo SSH. Tato funkce je důležitá pro zabránění neoprávněného přístupu do připojených IoT zařízení, která jsou většinou zabezpečena slabými hesly.

„Posláním Kaspersky Lab je chránit svět před kybernetickými hrozbami. Nejedná se přitom o prázdnou frázi, každý den se totiž pro naše uživatele snažíme vytvářet bezpečnější internet. Naše portfolio čítá spoustu bezplatných řešení určených pro řadu platforem a úkolů. Kaspersky IoT Scanner je dalším z nich, který poskytne bezpečí významné části uživatelů chytrých zařízení,“ říká Andrei Mochola, vedoucí oddělení pro spotřebitele ve společnosti Kaspersky Lab.

Beta verze tohoto řešení je dostupná na Google Play v ruském a anglickém jazyce.