Umístění na tušimickém brownfieldu bylo vybráno záměrně. „Přímé napojení na elektrárnu zajišťuje datovému centru efektivní dodávku elektřiny, která představuje v dlouhodobém horizontu běžně přes dvě pětiny z celkových provozních nákladů datových center. Na opačné straně je datové centrum pro elektrárnu stabilním odběratelem,“ vysvětlil Vítězslav Bogač. Dalším důležitým aspektem je fyzické zabezpečení pozemku. Celý areál je oplocený a pod trvalým dohledem, samotný objekt datového centra bude mít navíc svůj vlastní perimetr ochrany.

Nové datové centrum s kapacitou provozních úložišť 2 PB (kapacita zálohovaných dat přibližně 6 PB) po uvedení do provozu postupně nahradí stávající datová centra, která si Skupina ČEZ pronajímá, a umožní zredukovat datová centra u jaderných elektráren. „Centralizace datových úložišť umožní větší flexibilitu a rychlejší implementaci nových systémů,“ říká Martin Novák. Datové centrum v Jaderné elektrárně Temelín bude po zredukování nadále sloužit jako záložní. Dodavatelem stavební části jsou společnosti Metrostav a Altron, komplexní non IT technologické části dodají společnosti Pronix a TTC Marconi.

Výstavba datového centra je jedním z několika projektů ČEZ na využití pozemků kolem zmodernizovaných severočeských elektráren. Konkrétně v Tušimicích mají kromě korporátního úložiště dat vyrůst ještě skleníky na pěstování zeleniny. Také ty by profitovaly z levnější elektřiny na svícení, zároveň by zužitkovaly teplo z elektrárny na vytápění. „Vedle toho připravujeme v Tušimicích nakládací terminál pro export popílku a v sousední Elektrárně Prunéřov výrobnu sádrokartonu,“ nastiňuje některé plány na využití obou lokalit ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov Otakar Tuček

Poklep na symbolický základní kámen. Zleva: generální ředitel ČEZ ICT Services Vítězslav Bogač, místopředseda představenstva Skupiny ČEZ Martin Novák, a ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov Otakar T

Třináct tisíc tun šrotu, převážně mosazi, mědi a železa, a deset tisíc tun železobetonu a cihel; to je vše, co zbylo z provozního zařízení Elektrárny Tušimice I. Její zašlou slávu dnes připomíná jen správní budova, jež čeká na své případné další využití. Demolice elektrárny firmou SUNEX začala v dubnu 2005, přičemž vyvrcholila na konci téhož roku unikátním odstřelem 196 metrů vysokého železobetonového komína. Hromady sutě a šrotu tehdy ekonomové vyčíslili na 75 milionů korun, což pokrylo náklady na likvidaci elektrárny, z níž ve finále zbyl právě jen komín. Jeho odstřel se stal veřejnou show pro více než 10 000 diváků. Elektrárna byla v provozu 35 let, její základy hloubily bagry v roce 1960, přičemž o 45 let později ji jiné bagry srovnávaly se zemí.

„Uplynuly další roky a my jsme se právě dnes tady sešli, abychom zde opět něco vybudovali. A protože symbolem dnešní doby jsou IT technologie, je proto příznačné, že zde vznikne datové centrum Skupiny ČEZ. I když tradiční průmysl svou energetickou náročnost neustále snižuje, spotřeba elektřiny podle prognóz do budoucna poroste, částečně i kvůli novým provozům spojeným s výpočetní technikou, jako jsou právě datová centra. Modernizovaná současná Elektrárna Tušimice, do jejíž ekologizace ČEZ investoval desítky miliard korun, tak poskytne efektivně elektřinu korporátnímu datovému centru, v němž se budou soustředit všechny systémy potřebné pro fungování Skupiny ČEZ, tedy s výjimkou těch pro provoz jaderných elektráren,“ uzavřel Martin Novák.