Technologický partner závodu, společnost Dimension Data, letos pro vyhodnocování informací  použije platformu pro analýzu dat, kterou vyvinula společně s organizací A.S.O. Ta kombinuje strojové učení s komplexními algoritmy, zahrnujícími aktuální (živá) i historická data o závodech, a nabízí ještě ucelenější přehled o průběhu závodu v reálném čase. Fanoušci navíc budou mít k dispozici možnost nahlížet do profilů jednotlivých jezdců, což jim umožní lépe porozumět okolnostem, v nichž závodníci podávají svůj nejlepší výkon.

A.S.O. a Dimension Data v rámci nového pilotního projektu pro letošní ročník zkoumají roli prediktivních analytických technologií. Ty dokážou určit pravděpodobnost různých závodních scénářů, například jestli peloton v určitých fázích etapy dojede jezdce v úniku.

Základem živého sledování a řešení datové analýzy jsou GPS transpondéry, které jsou nainstalovány pod sedadlem každého kola. Údaje shromážděné z těchto transpondérů se poté zkombinují s externími údaji o sklonu trati a převládajících povětrnostních podmínkách, což umožňuje získat další poznatky, jako je aktuální rychlost nebo pozice jednotlivých jezdců, vzdálenosti mezi nimi a složení skupin v závodě. Letos bude technologické řešení tvořit a analyzovat přes 3 miliardy telemetrických dat v průběhu 21 etap závodu, což oproti loňským 128 milionům dat představuje významný pokrok.

Vylepšené řešení pro Tour de France využívá cloudové virtualizované datové centrum, které nabízí lepší škálovatelnost a jeho správa vyžaduje méně pracovníků. Další výhodou cloudu je jeho geografická nezávislost, která umožňuje spravovat řešení odkudkoliv. Týmy technických specialistů ze společnosti Dimension Data letos spolupracují na čtyřech kontinentech prostřednictvím propojených mobilních center, které jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi digitálních a virtuálních pracovišť.

Zajímavé informace z Tour de France:

  • 198 jezdců v 22 družstvech vygeneruje více než 150 milionů geografických a environmentálních dat na trati dlouhé 3540 km.
  • V roce 2016 byl závod Tour de France sledován živě prostřednictvím webu racecenter.letour.fr, který zvládal zobrazit až 2000 stránek na sekundu, zatímco v letošním roce byla kapacita webu posílena až na 25 000 zobrazení za sekundu.
  • V roce 2016 se prostřednictvím televize odvysílalo 6100 hodin přenosu ve 190 zemích na 100 kanálech. Organizace A.S.O. prodlouží délku televizního přenosu z 80 hodin v roce 2016 na letošních 105 hodin a závod bude vysílán již od prvního kilometru každé etapy.
  • Kybernetická bezpečnost je pro organizátory Tour de France nejvyšší prioritou. Během závodu v roce 2016 zaznamenal cloudový bezpečnostní systém od Dimension Data celkem 1409 769 podezřelých pokusů o přístup, které byly úspěšně zablokovány.