Společnost IDC na základě dat ze svého průzkumu předpovídá, že do roku 2019 podíl technologií, jako je cloud, mobilita, sociální technologie a velká data, k nimž se v poslední době přidává také internet věcí, umělá inteligence, rozšířená a virtuální realita, 3D tisk, robotika, nová generace bezpečnostních technologií a služeb v Evropě přesáhne 70 procent celkových výdajů na IT a poroste dvakrát rychleji než trh IT jako celek.

Do českých podniků si nové technologie nachází cestu pomaleji než v západní Evropě. Řada firem však jejich zavedení plánuje či o něm alespoň uvažuje. Mobilní řešení pro zákazníky v současnosti podle výzkumu IDC využívá rovněž 29 procent firem a 20 procent je plánuje během roku zavést. Cloud nachází uplatnění v 32 procentech dotázaných firem a 28 procent jej plánuje nebo zvažuje, přičemž IDC do roku 2020 očekává 21 procentní průměrný roční růst výdajů na cloudové služby.

„České podniky jsou poměrně dobře obeznámené s pojmem internet věcí - znají jej všechny dotázané firmy, z toho 58 procent dobře nebo velmi dobře. Do praxe jej uvedlo již 29 procent a dalších 14 procent je hodlá následovat v příštích 12 měsících. Nejčastější motivací je automatizace procesů, zlepšení bezpečnosti a snížení nákladů na údržbu," uvedl Pavel Roland z IDC.

Podle predikcí IDC dosáhnou do roku 2019 celosvětové výdaje na projekty digitální transformace 2,2 bilionu dolarů, tedy téměř o 60 procent více než v roce 2016.