Společnost Western Digital provozuje spolu s Toshibou v Japonsku závod na polovodiče. Podle Western Digital převod práv ke společnému podniku na novou čipovou divizi, která se má odštěpit od Toshiby, bez souhlasu americké firmy je velmi závažným porušením dohody. Western Digital dodala, že nebude sedět se založenými rukama, zatímco Toshiba zasahuje do jejích práv. Nevyhrožuje však právními kroky.

Toshiba chce prodejem divize čipů získat peníze na pokrytí ztrát americké jaderné divize. Podle informovaných zdrojů Toshiba vybrala do druhého kola aukce její divizi čipů čtyři zájemce. Nejvyšší nabídku v prvním kole předložil americký výrobce čipů Broadcom, a to 2,5 bilionu jenů (574 miliard Kč). Dalšími zájemci jsou tchajwanský Foxconn, Western Digital a jihokorejský SK Hynix. Nabídka Western Digital je podle zdrojů hluboko pod nejvyšší i druhou nejvyšší nabídkou, která činí dva biliony jenů.

Společnost Western Digital v dopise rovněž uvedla, že nabídky převzetí divize v rozmezí dva až tři biliony jenů jsou výrazně nad reálnou hodnotou podniku a odvolává se přitom na odhady analytiků, podle kterých je reálná hodnota zhruba 1,5 bilionu jenů. Upozornila rovněž, že za minulých 17 let investovala do společného podniku více než 13 miliard USD (327,3 miliardy Kč) a opakovaně se snažila řešit problematiku s Toshibou, avšak nesetkala se s odpovídající reakcí. Americká firma považuje také za vysoce problematické zájemce, o kterých se v souvislosti s prodejem mluví.