Průzkum společnosti Kaspersky Lab byl proveden na vzorku 12 000 zákazníků a IT profesionálů z USA a Evropy. Ukázalo se, že třetina (30 %) z nich se domnívá, že prokazatelné zkušenosti z oboru jsou nejcennější vlastností, kterou by měl uchazeč o práci v IT bezpečnosti doložit. Na druhém místě (24 %) uváděli znalost IT systémů. Studie nicméně prokázala, že čerství absolventi nedostatek kyberbezpečnostních zkušeností dohánějí osobními předpoklady, které jsou ideální pro kariéru v této oblasti.

IT odborníci v průzkumu uvedli, že nejpodstatnějšími charakteristickými rysy kyberbezpečnostních pracovníků by měly být neotřelý pohled na věc (44 %), schopnost pracovat v neobvyklém prostředí (39 %) a v neoficiálních strukturách (38 %). Třetina (35 %) za důležitý atribut také označila přirozený zájem o to, dozvědět se, jak věci fungují.

Paradoxem je, že se většina profesionálů domnívá, že mladí absolventi těmto charakteristikám odpovídají. Tři čtvrtiny (76 %) věří, že mladí mají novátorský pohled na věc. 72 % také věří, že jsou schopni pracovat v neobvyklém prostředí a 80 %, že nemají problém pracovat v neoficiálních strukturách. 81 % jich rovněž souhlasí, že mladá generace jeví přirozený zájem o to, jak věci fungují.

„Přehlížením mladých lidí přichází celé odvětví o cenný kapitál a potencionální možnosti. Pokud tuto generaci nedokážeme nadchnout pro práci v oboru, mohlo by to mít dalekosáhlé následky. K dispozici totiž máme pouze omezený počet stávajících bezpečnostních odborníků, kteří přechází od konkurence ke konkurenci. Přitom by dávalo větší smysl vychovat si vlastní talenty. Pro překonání této krize je totiž zapotřebí kombinace jak mládí, tak i zkušeností. Příkladem může být náš Global research and analysis tým (GReAT), kde lidé z různých prostředí a různých věkových kategorií odvádějí skvělou práci v boji s kybernetickými hrozbami,“ říká Petr Kuboš, regionální obchodní manažer pro východní Evropu v Kaspersky Lab.

Ačkoliv mají absolventi požadované vlastnosti pro boj s kyberzločinností, jejich nedostatečné zapojení do bezpečnostního průmyslu se odráží v promarněných příležitostech. 71 % z nich neví o příležitostech, které pro absolventy tato oblast nabízí. 73 % jich dokonce ani nikdy nezvažovalo kariéru u kyberbezpečnostních firem. Téměř polovina dotázaných (47 %) má minimální nebo dokonce žádnou představu o tom, co je náplní práce kyberbezpečnostního experta.