Red Hat oznámil, že švýcarský národní dopravce – Švýcarské spolkové dráhy (Schweizerische Bundesbahnen, SBB, anglicky Swiss Federal Railways) – zvolily jako základní stavební kámen pro modernizaci své podnikové informační architektury platformu Red Hat OpenShift Container Platform. S touto platformou vytvořily SBB škálovatelné a agilní prostředí pro vývoj a zpřístupňování aplikací, díky kterému mohou nabízet nové digitální služby, včetně vylepšené mobilní aplikace, aby tak lépe obsloužili miliony cestujících ročně.

 

Kontejnerový open source

Modernizace podnikové informační architektury v SBB vyžadovala nasazení moderní a flexibilní IT platformy, která by umožnila využít příležitosti plynoucí z digitální transformace. Vzhledem k tomu, že Švýcarské spolkové dráhy již měly pozitivní zkušenosti s podnikovými open source řešeními, padlo rozhodnutí ve prospěch open source kontejnerové architektury.

Tento typ architektury umožňuje distribuovat aplikace v podobě izolovaných kontejnerů obsahujících pouze nutné systémové komponenty, čímž zvyšuje flexibilitu tradiční monolitické infrastruktury. Technologie kontejnerů navíc vedle vyšší flexibility a přenositelnosti výrazně zlepšuje i možnosti škálování podle skutečných potřeb dané organizace.

Platforma Red Hat OpenShift Container Platform je prvním a jediným kontejnerovým řešením pro prostředí hybridních cloudů postaveným na upstreamových projektech Docker, Kubernetes, Atomic a OpenShift Origin a jejím základem je podniková linuxová platforma Red Hat Enterprise Linux. Red Hat OpenShift Container Platform navíc podle SBB neohrožuje dosavadní IT investice. Umožňuje koexistenci nejdůležitějších tradičních aplikací s novými cloudovými a kontejnerovými aplikacemi.

Švýcarské spolkové dráhy se pro platformu Red Hat OpenShift Container Platform rozhodly na podzim roku 2015 a v lednu 2016 zahájily pilotní provoz 15 projektů. Paltformu nyní aktivně využívá 300 uživatelů, přičemž nové prostředí zajišťuje provoz více než 900 kontejnerů při přibližně 400 nových nasazeních každý den.

Mobilní aplikaci SBB se od svého uvedení v roce 2008 dočkala již více než 7,5 milionu stažení, nejnovější verzi z roku 2016 používá tři miliony pravidelných uživatelů. Pomocí této aplikace postavené na platformě Red Hat OpenShift Container Platform mohou zákazníci nakupovat jízdenky, využívat dotykově ovládaný jízdní řád a přijímat aktuální informace o časech příjezdu a odjezdu a jiná rozličná připomenutí.

Za největší přínosy nového řešení označují zástupci Švýcarské spolkové dráhy stabilitu a odolnost vůči chybám. Nová kontejnerová platforma byla pro SBB nejen prostředkem, jak vybudovat moderní podnikovou IT architekturu umožňující nabízet služby v digitální věku, ale přinesla i výhody související se způsobem práce vývojářů v této organizaci.

Vývojáři a provozní týmy mají nyní možnost jednat nezávisle – SBB tak mohou pružněji reagovat na nejnovější požadavky a rychleji vyvíjet nové aplikace. Díky platformě Red Hat OpenShift Container Platform lze upravovat jednotlivé prvky přímo v živých systémech bez narušení jejich funkčnosti a stability.

Švýcarské spolkové dráhy vznikly roku 1902 a jsou nejen největší dopravní a přepravní společností ve Švýcarsku, ale také jedním z největších zaměstnavatelů v zemi. Společnost se člení do čtyř divizí zaměřených na osobní dopravu, přepravu nákladu, infrastrukturu a nemovitosti. V roce 2015 přepravilo téměř 10 500 vlaků více než 50 milionů tun nákladu a více než 440 milionů cestujících mezi 794 stanicemi.