„Od pondělí v registru .cz domén evidujeme více těch se zabezpečením DNSSEC, než těch, co toto rozšíření protokolu DNS postrádají. U 653.297 domén můžeme ověřovat důvěryhodnost údajů poskytovaných systémem DNS a spoléhat na to, že tyto údaje nebyly cestou k uživateli podvrženy," uvedl Zdeněk Brůna z CZ.NIC.

Technologie DNSSEC funguje pro zabezpečení systému DNS (Domain Name System). Ten slouží k překladu jmenných internetových adres, které používají uživatelé, na adresy číselné, kterým rozumějí počítače. Umožňují tak zobrazování webových stránek a jsou základním stavebním prvkem internetu.

DNSSEC zavádí pro DNS používání jednoho klíče na zašifrování a jiného klíče na dešifrování obsahu. Držitel domény si vygeneruje dvojici soukromého a veřejného klíče. Svým soukromým klíčem pak elektronicky podepíše technické údaje, které o své doméně do DNS vkládá. Pomocí veřejného klíče je pak možné ověřit pravost tohoto podpisu.

V počtu zabezpečených domén patří Česku čtvrtá příčka na světě. Více domén s technologií DNSSEC je jen v Nizozemsku (.nl), Brazílii (.br) a Švédsku (.se). Doména .cz v tomto žebříčku předčí i mnohem rozšířenější .com doménu.