Japonsko vloží do projektu nevídaných 19,5 miliardy jenů (4,4 miliardy Kč). Navržený superpočítač má umět zpracovat 130 biliard výpočtů neboli 130 petaflopů za sekundu. Překoná tak dosavadního šampiona, kterým je čínský Sunway Taihulight, který dokáže zpracovat „jen“ 93 petaflopů.

"Pokud víme, nic rychlejšího neexistuje," prohlásil Satoši Sekiguči, generální ředitel Japonského národního střediska pro průmyslovou vědu a technologie, kde počítač sestaví.

Nejmodernější výpočetní zařízení dokáže zpracovat obrovské množství dat. Umožní to rychlejší automatizaci v továrnách, poroste vývoj aut bez řidiče, nastartuje se pokrok v robotice a lékařských diagnózách. Japonské společnosti doposud musely podobné výpočty svěřovat zahraničním firmám Google a Microsoft. Teď budou superpočítač moci používat za poplatek.

Čína používá svůj Sunway Taihulight vedle technologického výzkume také pro předpověď počasí, lékařské simulace nebo oblasti průmyslového designu. Od doby, co se Čína stala druhou největší ekonomikou, vládne v Japonsku nostalgie po časech, kdy země hrála prim na poli technologií. Premiér Šinzó Abe volá po užší spolupráci firem, úřadů a politiků. Nový superpočítač má návratu Japonska na vrchol technologických inovací dopomoci.

V České republice je nejrychlejším počítačem ostravský Salomon, který má výkon 2 petaflopy, což jej řadí na pětapadesátou příčku mezi superpočítači.