Na první pohled by se mohlo zdát, že otázka, zda firemní kultura ovlivňuje výběr a úspěch ERP, je nesmyslná. Jak může být vůbec firemní kultura ve vztahu s nějakým podnikovým softwarem?

Vladimír Králíček

generální ředitel společnosti J.K.R.

Na straně jedné máte lidi, firemní identitu, vizi, společný cíl, na straně druhé desítky tisíc řádků kódu, který na monitorech ukazuje účetnictví, skladové zásoby, průběh výroby a podobně.

Už při výběru řešení je dobré vzít v potaz některé aspekty, které v budoucnosti ovlivní úspěch celého projektu a míru přínosu pro firmu. Podívejte se na lidi ve vašem podniku, kteří budou využívat nový ERP. Jsou technicky zdatní, preferují nejmodernější technologie a umí je využít? Podívejte se na produkty, které vyrábějí. Jsou technologicky vyspělé a je takto postavena i vaše vize? Pak asi nebudou vaše firma a lidé v ní spokojeni se softwarem napsaným před 15 lety bez ohledu na to, jak stabilní je, a budete hledat něco podobně vyspělého a moderního, jak jste vy sami.

Rychlost rozvoje IT je stále značná, i když se to na první pohled nemusí zdát. Před 10 lety Facebook nikdo neznal, Nokia měla třetinový podíl na trhu s mobilními telefony a iPhone neexistoval. Pokud sami sebe vnímáte jako moderní firmu a vaše produkty jsou založeny na inovacích a kvalitě, a ne jen na nízké ceně, 20 let starý systém pro vás nikdy nebude přínosem. Zajistí sice podporu některým procesům, které se nemění, jako jsou účetnictví a podobně, ale nikam vás neposune. Záleží samozřejmě na úhlu pohledu, ale nemyslím si, že taková investice by měla být vnímána úspěšně, spíš jako ušlá příležitost, která se s firmou potáhne i v následujících letech, protože ERP systém se nemění každý rok.

Na druhou stranu, pokud vaše výrobní firma má podnikatelský plán postavený na nízkých nákladech, a ne na technologické vyspělosti a neočekáváte žádný zásadní rozvoj či změnu strategie, hledání vhodného ERP řešení by mělo vést k takovému systému, který je účetně a finančně orientovaný. Výroba v ERP samozřejmě musí plnit potřebné požadavky, ale nemusí k tomu sloužit nejmodernější řešení na trhu, které by pak pravděpodobně ani nebylo plně využito.

Faktor firemní kultury při výběru podnikového informačního systému ERP nebude nikdy na prvním místě, tam budou vždy aspekty jako cena řešení, návratnost investice, možnosti přizpůsobení, reference atd. Ale stojí myslím za úvahu nepustit otázku firemní kultury ze zřetele ani při výběru takového zdánlivě nesouvisejícího řešení, jakým je ERP. Pokud bude obojí v souladu, v kombinaci s dalšími faktory se ERP systém může stát skutečnou přidanou hodnotou a katalyzátorem růstu.

Abych odpověděl na úvodní otázku položenou v titulku. Firemní kultura často výběr ERP neovlivňuje, a pokud ano, v řadě případů jen podprahově. Některý systém se ve výběrovém řízení může líbit už od prvního setkání a pohledu, jiný třeba ne, aniž by se hodnotitelé dokázali shodnout, co přesně je k tomu vedlo. Firemní kultura však nesporně ovlivňuje budoucí míru úspěchu ERP projektu, a to je dobré mít na paměti.

Vladimír Králíček, generální ředitel společnosti J.K.R.

 

Sloupek byl publikován v ICT revue 10/2016