Router Turris Omnia, vyvíjený sdružením CZ.NIC, je unikátní svým zabezpečením a jedinečným systémem automatických aktualizací. Vedle toho nabízí funkci síťového úložiště nebo slot na mobilní SIM kartu, umožňující vytvořit záložní mobilní připojení k internetu. V kooperaci s DVB-T tunerem může sloužit například i k distribuci televizního vysílání na mobilní telefony či počítače. Projekt Turris byl původně zaměřen na výzkum problematiky bezpečného přístupu k internetu. Později vedení CZ.NICu rozhodlo o jeho komerčním nasazení.
Pro financování projektu sdružení využilo tzv. crowdfundingu, což je typ financování, kdy zájemci přispívají dopředu na vývoj nějakého produktu s příslibem jeho pozdějšího získání nebo slevy na jeho pořízení.

Všechny routery, které byly na crowdfundingové platformě Indiegogo objednány, tedy více než 4 400 kusů, jsou již vyrobeny a na cestě k zákazníkům. V návaznosti na ukončení kampaně na Indiegogo byl zahájen komerční prodej routeru Turris Omnia. Ten je možné zakoupit ve dvou variantách – Turris Omnia 2GB za cenu 8 832 korun a Turris Omnia 1 GB za cenu 7 622 korun.

Router Turris od CZ.NIC

Každý majitel routeru Turris Omnia si může, pokud chce, zapnout sledování síťových toků, díky čemuž pomůže utvářet bezpečnější internetové prostředí. Již nyní je po celém světě několik tisíců routerů Turris a Turris Omnia zapojených do unikátního bezpečnostního internetového projektu.

 

Bezpečná brána do Internetu

Běžné routery spoléhají na instalaci aktualizací ze strany uživatelů, kteří však zpravidla nechávají tento proces bez povšimnutí, protože se o nových verzích často ani nedozví. Naproti tomu Turris Omnia se o bezpečnostní aktualizace postará zcela sám. Výrazně tak zvyšuje bezpečnost uživatele, což je s postupným rozšiřováním Internetu věcí stále naléhavější.

router zezadu 600 aUAGhNj 

Víc než jen router

Kromě unikátního systému zabezpečení nabízí Turris Omnia také mnohem širší možnosti využití, a to díky svému vysokému výkonu a výbavě. Funkce síťového úložiště umožní rychlé sdílení médií či zálohování drahocenných dat. Slot na kartu SIM umožňuje připojení LTE modemu jako zálohu připojení k Internetu pomocí sítí mobilních operátorů. Turris Omnia, který je vyráběn v České republice, je natolik všestranný, že může v kooperaci s USB DVB-T tunerem sloužit například k distribuci televizního vysílání na mobilní telefony či počítače.

turris v1 1 topview 

Připraven na budoucnost

Podobně jako mobilní telefony nebo počítače se vyvíjejí i síťové technologie. Málokdo je ovšem připraven nakupovat nový router a znovu konfigurovat celou síť ve chvíli, kdy přijde potřeba výkonnějšího zařízení. Turris Omnia je vysoce výkonné zařízení a díky třem uživatelsky přístupným mini-PCIe slotům pro instalaci rozšiřujících karet nebude potřeba router měnit ani v případě příchodu nových standardů WiFi. Uživatel v takové chvíli zakoupí novou WiFi kartu, připojí ji do zařízení a bude si nadále moci užívat nejpokročilejší technologie na trhu.