„Pokud majitel malé či střední společnosti, ať se jedná o právní kancelář, regionální stavební firmu či soukromou zdravotní kliniku, slyší slova ‚enterprise solution‘ či ‚podnikové řešení‘, tak se mu automaticky vybaví robustní, leč finančně i implementačně nedostupný systém. Naším záměrem je nabídnout i malým zákazníkům dostupný systém na ‚enterprise‘ úrovni,“ tvrdí Vítězslav Ciml, ředitel společnosti OKsystem, která nedávno uvedla na trh Babelnet, platformu pro bezpečnou firemní komunikaci a dodává: „S novým produktem Babelbox dodáváme platformu pro šifrovanou firemní komunikaci založenou na dostupném mini PC s již integrovanou ‚enterprise‘ verzí aplikace Babelnet.“

Zajištění bezpečnosti firemních informačních systémů a komunikace je náročný a nákladný proces, který je zejména u menších firem problémem. Zaměstnanci mají často jedno mobilní zařízení pro soukromou i pracovní komunikaci. Taková komunikace se navíc odehrává s použitím různých populárních, veřejně přístupných aplikací typu messenger či email, které jsou poskytovány zdánlivě zdarma. Výsledkem je, že citlivá firemní a zákaznická komunikace probíhá bez ohledu na její zabezpečení. Přitom počítačová kriminalita roste výrazným tempem – každý je ohrožený.

 

Hrozby vnímá až 80 procent manažerů

Uvedené obavy jsou podpořeny výsledky aktuálního průzkumu, který si nechala společnost vypracovat od agentury Sanep na vzorku 2173 právníků, manažerů, top manažerů, majitelů firem, akcionářů a generálních ředitelů podniků v celé České republice. Vyplývá z něj, že 80 procent oslovených českých manažerů se obává, že někdo má zájem získávat informace z jejich pracovní, osobní nebo firemní komunikace.

„Malé firmy často nemají vlastní IT odborníky a potřebují jednoduše nasaditelné systémy nenáročné na údržbu,“ říká ředitel vývoje a spoluzakladatel společnosti OKsystem Ivo Rosol, a pokračuje: „Plnohodnotné podnikové řešení typu Babelbox zajistí komunikační bezpečnost i pro nejmenší společnosti. Není nutné akceptovat jako standard nezabezpečenou komunikaci, která je rizikem pro obchodní informace, odborné know-how a další chráněné údaje. A nemusíte mít vlastní „serverovnu“, stačí malý Babelbox.“

OK System 4 

Babelbox a Babelnet

Server Babelbox se dodává předinstalovaný na mini PC HP Elite Desk 400 G2 s licencí pro 5, 10 nebo 15 uživatelů. Cena kompletního řešení začíná na 42 750 Kč.

Firemní platforma Babelnet je určena pro šifrovanou komunikaci mezi počítači s Windows nebo macOS a mobilními zařízeními se systémy iOS, Android a BlackBerry. Kombinuje silné kryptografické algoritmy a protokoly pro zajištění autenticity, soukromí a integrity při zasílání i uložení zpráv a dokumentů na počítačích a mobilních zařízeních.

Babelnet klient se jednoduše instaluje na mobilní zařízení a počítače a okamžitě připojí k serveru ve firemní síti, Babelboxu či cloudu. Firemní instalace umožní komfortní dohled, integraci a správu uživatelů a zařízení.

Babelnet podporuje jednoduchou integraci s aplikacemi třetích stran (DMS, HR, CRM…) a zajišťuje tak automatizovaný a bezpečný přenos informací a dokumentů z firemních aplikací k uživatelům.