Během posledních deseti let jde vývoj počítačových a telekomunikačních technologií stále kupředu, s čímž souvisí i prudká změna velikosti a podoby dat. Více než polovina (50, 3%) uživatelů osobních počítačů a notebooků v současnosti disponuje kapacitou mezi 121 a 500 GB. Pětina (22,2 %) z nich pak na svém osobním počítači využívá 501 i více GB.

Kapacita osobních počítačů a notebooků uživatelů v ČR 

Pozvolnější nárůst kapacity dat pak panuje u pracovních počítačů, ale i tam začíná postupně převládat trend navyšování. Celkem 57,9 % dotázaných v průzkumu odpovědělo, že jejich pracovní notebook disponuje kapacitou dat o velikosti 51 až 120 GB. Kapacitou nad 120 GB pak disponují pracovní počítače zatím jen u 32,2, % uživatelů.

Stejně tak jako se stále navyšuje kapacita dat počítačů a notebooků, zvyšuje se i kapacita flash disků (USB). Všichni si pamatujeme dobu, kdy jsme vlastnili flash disk s kapacitou do 1 GB a mysleli jsme si, že ji nikdy nemůžeme naplnit. V současnosti přitom bezmála polovina  (48, 1 %) uživatelů standardně pracuje s flash disky o kapacitě mezi 2 až 8 GB a více než pětina běžně využívá USB s 16 až 32 GB. Vývoj kapacity USB flash disků jde rok od roku stále více dopředu, proto dnes není výjimkou setkat se kapacitou dokonce nad 256 GB.

Kapacita USB disků uživatelů v ČR 

Z průzkumu společnosti VSHosting také vyplynulo, jaký typ dat na USB disky většinou ukládáme. Polovina (49,7 %) uživatelů odpověděla, že na svůj USB flash disk ukládají běžná osobní data. Více než čtvrtina (26,8 %) respondentů však uvedla, že na disku běžně přenášejí vysoce citlivá soukromá nebo pracovní data, přičemž čtvrtina všech dotázaných uživatelů uvedla, že právě o tento typ dat uložených na USB flash disku přišla. Tato čísla jsou alarmující, neboť USB disky se sice velmi snadno přenášejí, ale kvůli tomu i snáze ztratí nebo jsou odcizeny. Tento způsob ztráty citlivých dat na flash disku nakonec uvedlo 34,4 % uživatelů. Čtvrtina z nich pak o svá data přišla vlivem hackerských útoků či virusu v počítači.

„Doba, kdy jsme uchovávali jen několik desítek dat, je dávno pryč. V dnešní společnosti potřebujeme bezpečně uchovávat stále více osobních, pracovních i velmi citlivých dat a chránit je před počítačovými viry a stále rafinovanějšími hackerskými útoky. Právě proto nabízíme v současnosti největší managed serverové služby v Česku i na Slovensku,“ dodal Damir Špoljarič, ředitel společnosti VSHosting.