Centrum NCAR, které je podporováno Národním vědeckým fondem (National Science Foundation), je výzkumným centrem zaměřeným na přesnější a detailnější pochopení atmosféry Země a související geoprostorové systémy. Vědci z NCAR budou používat systém společnosti SGI, aby pomohli meteorologům vytvářet přesnější varování o hrozících solárních, geomagnetických bouřích v horních vrstvách zemské atmosféry.

O SGI

Technologická IT společnost nabízející služby v oblasti vysoce výkonných řešení pro výpočty, analýzu a správu dat, které zákazníkům umožňují zrychlit proces výzkumu, inovace a dosáhnout ziskovosti.

Po instalaci superpočítače Cheyenne budou moci vědci z NCAR lépe posoudit, jak budou jednotlivé regiony na celém světě ovlivněny stoupající hladinou moří a měnícími se vzorci bouří, srážek a teplot. Nový superpočítač bude také použit k předpovědi klimatických modelů pro průběh příštích deseti let, nebo i dále do budoucna, aby byla zřejmá rizika extrémního sucha či rozsah tání mořského ledu na Arktidě. Kromě toho, povede výzkum NCAR k lepším předpovědím závažných atmosférických jevů, jako jsou například rizika spojená s bouřkovými ohnisky a jejich možnými dopady na GPS a další citlivé technologie. Systém Cheyenne bude nástrojem pro vědecké pracovníky, kteří studují seismické aktivity, kvalitu ovzduší, požáry lesů, a další důležitá vědecká témata o Zemi.

 

Nejdůležitější přínosy

  • Centrum NCAR si vybralo SGI, aby společně vybudovali jeden z nejmodernějších výpočetních systémů na světě, který bude použit při vývoji modelů k předpovídání dopadů změn klimatu a nepříznivých povětrnostních podmínek jak na globální, tak místní úrovni.
  • Systém bude provádět velmi složité, datově náročné výpočty, čímž výrazně zlepší rozlišení a přesnost předpovědí těchto událostí, takže vlády, průmyslové i místní komunity budou moci být do budoucna lépe připraveny.
  • I při vyšším výkonu bude systém Cheyenne třikrát energeticky úspornější (při operacích s plovoucí čárkou za sekundu, nebo flopsy, i na watty), než jeho předchůdce - systém Yellowstone, který je i tak velice úsporný.

 

"Centrum NCAR vyžaduje stále pokročilejší systém. Pro představu, zdvojnásobení rozlišení systému pro předpovědi počasí vyžaduje desetinásobné zvýšení výpočetního výkonu. To je nezbytné pro pomoc modelům identifikovat kdy a kde bouře udeří. Jednoduše řečeno, cílem je zpracovat data obrovského rozsahu," řekl Al Kellie, ředitel CISL Centra NCAR. "Systém od SGI poskytuje vědcům intenzivní výpočetní prostředí spolu s úložnou kapacitou, která jim umožní postavit detailnější výzkumné modely a lepší simulaci reálných problémů dneška i zítřka v oblasti věd o Zemi."

"Nový superpočítač NCAR, Cheyenne, bude důležitým nástrojem pro vědecké pracovníky v celé zemi, aby dokázali lépe pochopit klimatické změny, špatné počasí, kvalitu ovzduší a další důležitá atmosférická a vědní témata," uvedl Jorge Titinger, prezident a generální ředitel společnosti SGI. "Centrum NCAR neustále posouvá hranice výzkumu, aby napomohli hlubšímu porozumění. Společnost SGI je hrdá na partnerství s NCAR, že může napomoci vědcům lépe porozumět naší atmosféře a zajistit, že budeme připraveni na měnící se podmínky naší planety."

 


Technické informace
HPC systémů od SGI již bylo využito u výzkumů a modelování, které přispěly k vyřešení nejnáročnějších výpočetních problémů. Superpočítač SGI ICE XA je speciálně navržen pro náročné operace, které se využívají pro simulace počasí a klimatu. Systém Cheyenne, který má 5,34 petaflops, dokáže zpracovat 5,34 biliard výpočtů za sekundu.

Celý systém:

  • nabízí modulární design, který umožní různé kombinace procesorů a akcelerátorů,
  • obsahuje více než 7000 procesorů budoucí generace Intel® Xeon®, v konstrukci s vysokou hustotou a s technologií SGI E-cell, která je chlazena teplou vodou, aby dosáhla nižší spotřeby energie a nižších nákladů,
  • obsahuje výkonné, vyspělé, propojení hypercube, založené na řešení EDR InfiniBand značky Mellanox a 20 petabajtů vysoce výkonného úložného zařízení od Data Direct Networks (DDN),
  • zahrnuje HPC software od SGI včetně SGI Performance Suite, který dodá výkon paralelním aplikacím a SGI Management Suite pro automatickou konfiguraci, řízení spotřeby, health management a vzdálenou správu systému,
  • je schopen více než 2,5 násobku vědeckých výpočtů než které provádí aktuální superpočítač NCAR Yellowstone,
  • bude uveden do plného provozu počátkem roku 2017.