Red Hat patří k nejviditelnějším propagátorům open source softwaru. Otevřený software umožňuje vývojářům přístup k základnímu zdrojovému kódu a nabízí možnost přizpůsobit jej v případě potřeby. Jak se tato skutečnost odráží na vašich produktech a zájmu klientů?

Všechny technologie, které Red Hat poskytuje svým zákazníkům, jsou založené na přístupu ke zdrojovému kódu a jsou vždy licencované některou z open source licencí - buď General Public License (GPL) či Lesser-GPL nebo některou Apache licencí apod. Do našich produktů nikdy nezahrnujeme proprietární kód, abychom zákazníka tzv. "neuzamkli" pro jedno řešení, jednoho dodavatele. Technologie udržujeme zcela v souladu s upstreamovou komunitou.

Jednou z hlavních výhod spolupráce s Red Hatem je naše schopnost u komunity ověřit specifický požadavek zákazníka na funkcionalitu a následně, pokud daný požadavek dává smysl, jej i v rámci upstream komunity prosadit. To je něco, co je v proprietárním světě nemožné.

 

V České republice měli příznivci open source vždy velkou komunitu. Rovněž vaše společnost je v České republice poměrně aktivní. Kolik máte u nás zaměstnanců a jak si po obchodní stránce vedete?

V Brněnském technologickém centru aktuálně působí 800 zaměstnanců na plný úvazek a přes 100 studentů pracujících na reálných projektech. V letošním roce jsme navíc otevřeli v Praze obchodní pobočku, která se zaměřuje zejména na obchodní, netechnickou stránku spolupráce a součinnost s lokálními partnery a zákazníky.

V posledních třech letech se zaměřujeme na rozvoj našeho působení v regionu CEE, kam také spadá ČR a Slovensko. Otevřeli jsme obchodní pobočky v Praze a Varšavě, čímž mimo jiné míříme i k usnadnění přístupu lokálních partnerů a zákazníků k odborným znalostem a certifikacím. V České republice a na Slovensku letos dále připravujeme změny ve způsobu školení a certifikací.

 

Historicky se velká část vašich zaměstnanců věnuje vývoji. Na co se konkrétně zaměřují?

České vývojové centrum v Brně bylo založeno už v roce 2006, ale čeští inženýři pracují pro Red Hat na komunitních projektech již od roku 2004. Nyní je brněnské centrum jedním z největších vývojových center Red Hatu na světě a brněnští inženýři se primárně specializují na vývoj a kontrolu kvality softwaru.

 

Red Hat zaznamenal vloni celosvětově tržby na úrovni dvou miliard dolarů, tohoto milníku dosáhl jako první open source společnost. Přitom ještě před čtyřmi roky to byla jedna miliarda. Jde o významný růst. Co za ním stojí?

Iveta Babulenková (41)

Je absolventkou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V Red Hatu působí od dubna 2014 a je zodpovědná za obchodní rozvoj společnosti v České republice a na Slovensku (sales and channel manager). Před příchodem do Red Hatu zastávala pozici ředitelky divize Red Hat ve společnosti Servodata, kde se již od roku 2010 podílela na úspěchu a nárůstu podílu Red Hat technologií na lokálních trzích.

Open source technologie získávají na popularitě v podnikovém prostředí a my se zaměřujeme právě na to, jak umožnit co možná nejvíce podnikům z otevřeného softwaru profitovat a využívat výhod nízkých cen, možnosti výběru a nezávislosti na jediném dodavateli, ale i rychlého přístupu k inovacím přicházejícím z komunity.

Náš obchodní model je založen na tzv. předplatném (subskripci) s přidanou hodnotou k celé řadě služeb, jako jsou podpora, stabilita a dlouhý životní cyklus technologií i rozsáhlý partnerský ekosystém.

 

Další obchodní úspěchy může přinést dohoda s Microsoftem z loňského listopadu, která zajistila větší výběr a pružnější zavádění řešení Red Hat v platformě Microsoft Azure...

Microsoft je díky Azure významným hráčem v oblasti cloudových řešení a jsme rádi, že jsme se s touto společností domluvili na spolupráci. Dalším prvkem dohody je, že framework.NET bude plně podporován jako vývojové prostředí v rámci Red Hat řešení, díky čemuž se Red Hat Enterprise Linux a OpenShift (aplikační platforma na bázi kontejnerů) stane pro vývojáře ještě atraktivnější.

A je třeba zmínit i naše technologie pro správu cloudu a automatizační platformu Red Hat CloudForms, která zákazníkům umožňuje efektivně spravovat a využívat své zdroje (fyzické, virtuální, privátní či veřejné cloudy). V rámci této platformy se dalším ze silně podporovaných zdrojů stává i Microsoft Azure.

Zcela jistě toto partnerství Red Hatu umožní ještě lépe podporovat řešení a prostředí jeho zákazníků při dalších investicích do cloudových služeb, ať už veřejných či hybridních.

 

Microsoft uzavřel spolupráci i s dalšími dodavateli. Kromě řešení Red Hat "jsou v Azuře" také linuxové distribuce jako SUSE, Ubuntu, CentOS, Oracle Linux atd. Jaká je vaše pozice vůči ostatním linuxovým dodavatelům v podnikové "enterprise" oblasti?

V rámci podporovaných podnikových Linux systémů zaujímá Red Hat s více než 65 procenty trhu dlouhodobě přední příčku, a navíc je největším přispěvatelem do vývoje linuxového jádra. Red Hat je zároveň standardem pro linuxové systémy, jelikož má nejširší rozsah partnerského systému, spolupracuje se všemi významnými HW a SW dodavateli a poskytuje certifikované prostředí.

Pokud jde o partnerství s Microsoftem, máme dokonce své pracovníky podpory pro systémy běžící na Microsoft Azure fyzicky přímo v oddělení podpory Microsoftu.

 

Mezi vaše stěžejní produkty patří Red Hat Enterprise Linux (RHEL), který je stále populárnější mezi podniky. RHEL soutěží s již zmíněnými jinými verzemi systému Linux, ale snad nejvíce přímo s Microsoft Windows Serverem. Jaká je v tomto aktuální situace? Pokud zákazník zvolí vaši serverovou platformu, na základě čeho se rozhoduje? Co jsou pro něj ty hlavní argumenty volby?

Vše je otázkou toho, co zákazník potřebuje. V mnoha případech RHEL skutečně poskytuje celkově lepší Return on Investment (ROI) při porovnání s Windows Serverem - například nároky na počet administrátorů jsou v případě RHEL serverové farmy menší než v případě Windows Serveru.

Významným přínosem pro zákazníky je také přístup k inovacím, který nabízí komunitní přístup.

 

Jaké další produkty jsou pro společnost klíčové?

Vlajkovými produkty v oblasti operačních systémů a platforem jsou již zmíněný Red Hat Enterprise Linux a na Javě založené řešení Red Hat JBoss Middleware. Dále cloudová řešení platformy jako služby (PaaS) OpenShift by Red Hat, řešení infrastruktury jako služby (IaaS) Red Hat OpenStack, řešení RedHat CloudForms pro správu cloudu a naše řešení virtualizace Red Hat Enterprise Virtualization, což je alternativa pro virtualizaci VMware.

V neposlední řadě bychom měli zmínit i softwarově definované řešení pro ukládání nestrukturovaných dat využívající komunitní přístup CEPH a Gluster.

 

Red Hat Brno

Vedle RHEL jste hned zmínila middleware. Jedním z trendů, který Red Hat prosazuje, je tzv. kontejnerový způsob nasazování a vývoj firemních aplikací. Co si pod tím máme představit?

Na tuto otázku je asi třeba odpovědět trochu více technicky...

Takzvané kontejnery jsou jednou z virtualizačních metod. Na rozdíl od hardwarové virtualizace, při které je vytvářen virtuální stroj emulující chování celého počítače, využívají kontejnery virtualizaci na úrovni operačního systému. Virtualizace na úrovni operačního systému nenabízí tolik možností jako hardwarová virtualizace, nicméně má také své nezanedbatelné přednosti. Tou nejzásadnější je nízká či nulová režie a s tím spojené omezené "plýtvání" výpočetními zdroji.

Jednotlivé kontejnery poskytují vše potřebné pro provoz dané aplikace, jejich použití zjednodušuje správu instalovaných a provozovaných aplikací. Odpadají díky tomu potíže s instalací a spouštěním více instancí stejného softwaru, odstraňují se konflikty při používání zdrojů a usnadňuje se modularizace systému, která poskytuje větší bezpečnost a ochranu před negativními důsledky havárie jednotlivých aplikací.

 

V jakých oblastech se podle vás v budoucnu dále v podnicích prosadí open source?

Open source je dnes nejen perspektivní forma vývoje softwaru, ale i perspektivní obchodní model. Do IT vnáší dokonalejší konkurenci a postupně roste počet oblastí, ve kterých se prosazuje.

Oblasti, ve kterých se svobodný software v podnikové sféře již úspěšně prosadil, jsou zejména oblast infrastruktury - tj. linuxové operační systémy, které v podstatě nahradily proprietární unixové systémy, dále se výrazně prosazuje v oblasti virtualizace či middlewaru. Nesmíme však zapomenout na cloudové technologie a nový přístup k IT - průzkumy mnoha analytických organizací, jako jsou IDC, Gartner, Linux Foundation apod., už několik let přináší potvrzení, že většina cloudových řešení je postavena právě na open source softwaru. Lze tedy čekávat, že v podnikové oblasti bude svobodný software stále více přítomen v progresivních sférách IT, jako jsou právě cloudové technologie, DevOps, automatizační a konfigurační nástroje, vývoj a nasazování aplikací založených na kontejnerech.

 

Rozhovor byl publikován v ICT revue 4/2016.