Město Litoměřice se dlouhodobě věnuje oblasti udržitelné energetiky, která patří mezi hlavní rozvojové priority města. Solární lavička je tak další aktivitou zapadající do mozaiky činností města na poli energetických úspor či využívání alternativních zdrojů. Její instalací chtějí Litoměřice přispět k popularizaci využití solární energie ve veřejném prostoru.     

Lavičku CapaSitty v aktuální podobě vyvinul tým ze společnosti Full CapaCity ve spolupráci s mladým designérem Janem Vítkem a odborníky z ČVUT. „Jde o první „chytrou“ lavičku určenou nejen k odpočinku. Nabízí totiž možnost bezplatného připojení k internetu a dobití mobilních telefonů, tabletů, čteček i fotoaparátů, a to pouze s využitím solární energie. Dále monitoruje výrobu energie, spotřebu při dobíjení a kvalitu ovzduší,“ vyjmenoval její přednosti energetický manažer města Litoměřice Jaroslav Klusák.

Lavička nabíjí přístroje pomocí USB zásuvek a nabízí i indukci pro telefony, které bezdrátové nabíjení podporují. Má zabudovanou baterii, díky níž systém funguje, i když zrovna slunce nesvítí. Na délku měří 2,2 metru a vysoká je necelý metr. Solární panel je umístěn za opěradlem.  Lavička váží zhruba 350 kilogramů a je vyrobena z oceli, betonu a dřeva. 

Chytrá solární lavička nabíjí přístroje pomocí USB zásuvek a nabízí i indukci pro telefony, které bezdrátové nabíjení podporují

Lavička v Litoměřicích má oproti loňskému prototypu vylepšený a ještě odolnější design. V této podobě jsme připraveni na její sériovou výrobu. V současné době jednáme s několika zájemci i partnery pro distribuci v České republice i v zahraničí. Kromě lavičky připravujeme i další projekty v oblasti chytrého mobiliáře jak pro veřejná místa, tak například do kancelářských komplexů,“ říká Jan K. Rolník, kreativní ředitel ze společnosti Full CapaCity.

Náklady na pořízení lavičky byly uhrazeny z projektu „READY 21“ z programu Švýcarsko - české spolupráce. „Díky své funkčnosti zapadá solární lavička do koncepce propagace a osvěty udržitelné energetiky realizované městem Litoměřice,“ doplnil starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.