Stále více malých a středních podniků se v současnosti uchyluje k ukládání svých dat v profesionálních datových centrech. Důvodů se dá najít celá řada a každý, kdo využije služeb těchto serveroven, může upřednostňovat výhodu jinou. Společným jmenovatelem je zejména vysoké zabezpečení a servis. V poslední době jsou však hlavní předností a lákadlem nízké provozní náklady a uživatelská dostupnost hostování. A to především pro střední firmy a mikropodniky. Výjimkou ovšem nejsou už ani jednotlivci. Mezi nimi se začíná objevovat čím dál více běžných uživatelů, blogerů a dalších nadšenců. Jedná se zejména o případy, kdy uživatel pracuje s citlivými a často objemově náročnými daty (např. videa) a sám nemá dostatečnou kapacitu na to, aby je uchovával v bezpečí či v nepřetržitém provozu.

 

Hosting dat zlevnil

Zástupci firem se především mylně domnívají, že hosting firemních dat přijde jejich společnost na velké peníze a je proto neefektivní. Doba, kdy uchovávání firemních dat stála klienty desítky tisíc korun ročně, je dávno pryč. Hosting nejen firemních dat si dnes může dovolit víceméně kdokoliv. Platby za pronájem prostoru pro webové stránky se v současnosti pohybují v řádech stovek korun za rok za sdílené webhostingové řešení až po desítky tisíc korun za rozsáhlejší vyhrazená řešení.

 

Datacentrum na míru

Ještě před několika lety byly tyto serverovny výlučně vestavovány do velkých multifunkčních budov. A proč? V nedávné éře ještě nebyla tolik zohledňována provozní ani přírodní rizika, která by mohla mít fatální vliv na bezpečnost dat. Příliš se nepočítalo například se záplavami anebo hrozbou explozí. Zkušenost ovšem ukázala, že i zatopená Praha nemusí být nepředstavitelnou realitou.  Asi se shodneme všichni, že oblek ušitý na míru sedí lépe než řadový. V současnosti se již pro efektivnější a bezpečnější fungování datacenter upřednostňuje výstavba těchto sofistikovaných objektů právě na míru.

 

Ve vlastním, nebo v nájmu?

Důležité také je, jestli společnosti, které hosting nabízejí, provozují vlastní datacentum, nebo jsou v něm pouze v nájmu. Vlastní datacentrum je výhodné z několika důvodů. V první řadě je třeba zmínit ekonomické hledisko. Firmy, které si prostor, kde mají umístěna datová centra, pronajímají, promítnou cenu nájmu do poskytovaných služeb. Ruku v ruce s tím jdou ale i technické a bezpečnostní parametry. Kde jsou poskytovatelé hostingu v nájmu, mohou jen těžko tyto prostory flexibilně upravovat a přizpůsobovat stále se měnícím požadavkům. Mezi další nevýhody pronajatých prostor patří pouze minimální reálný vliv na omezení provozních rizik a prevence poruch záložních systémů, systémů chlazení apod. V neposlední řadě je zde riziko výpovědi nájemní smlouvy ze strany vlastníka. Přestěhování serverů rozhodně není otázkou několika dnů.

Proto je dobré se na tuto skutečnost informovat. Společnosti provozující vlastní datacentra zpravidla volí prostory, kde je vybudují, tak, aby byly stoprocentně bezpečné. Aby například v okolí nebyla nějaká infrastruktura, která by tuto bezpečnost mohla potenciálně omezit. Při stavbě vlastního datacentra investují do technologického zabezpečení, do konektivity a podobně.

Autor: Damir Špoljarič, CEO společnosti VSHosting