Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 celosvětově připojeno do tak zvaného internetu věcí několik set miliard zařízení, což představuje desítky zařízení na jednoho obyvatele planety. Systém internetu věcí spočívá ve využití speciálního datového protokolu umožňujícího efektivní a bezpečnou obousměrnou komunikaci čidel a senzorů pro nejrůznější použití, například pro chytrou domácnost, chytré město, chytré měření, chytrou výrobu, apod.

Do propojování různých zařízení se chystají investovat i tuzemští mobilní operátoři. Jako první z velkých firem, které se věnují internetu věcí, zprovozňují České Radiokomunikace síť založenou na technologii LoRa. Službu otestovaly v Praze, Západních a Středních Čechách při dálkovém sběru dat o odběru zemního plynu od RWE GasNet. ČRa tak mají předpoklady sehrát v rozvoji internetu věcí významnou roli, díky špičkové infrastruktuře s celonárodním pokrytím a výkonném cloudu.

Internet věcí jsme vyhodnotili jako vysoce perspektivní oblast budoucnosti a nechceme promarnit v přípravách ani jeden den,“ říká Petr Sichrovský, obchodní ředitel ČRa. „Proto se věnujeme nejen vizím a vývoji technologií, ale především také reálnému zprovoznění sítě, abychom mohli co nejdříve nabídnout efektivní pokrytí Česka potenciálním partnerům. Existuje mnoho příkladů využití Internetu věcí ze zahraničí, které nyní, se sítí odpovídající kvality, mohou být realizovány i u nás,“ dodává Petr Sichrovský.

Testovaná technologie LoRa ukázala své přednosti oproti obdobným konkurenčním řešením.  Především obousměrná komunikace umožňuje nejen monitoring a sběr dat, ale i ovládání zařízení na dálku. LoRa umožňuje přeladit na jiné frekvence, v licencovaném i nelicencovaném pásmu a přináší výhody otevřené platformy. Tato technologie tak otevírá široké možnosti uplatnění a především přináší nová řešení i v situacích, které se v minulosti musely řešit fyzickým výjezdem pracovníků do terénu anebo se nedaly řešit vůbec. Nyní bude možné vše řídit automaticky na dálku. Těchto vlastností dosahuje technologie LoRa při velmi nízkém vysílacím výkonu, který významně prodlužuje životnost baterií v senzorech.