Americká internetová aukční síň eBay dokončí 17. července vyčlenění své divize elektronických plateb PayPal do samostatné firmy. PayPal by pak měla vstoupit jako nezávislá firma na burzu 20. července. Uvedl to zpravodajský server RTT News.

Akcionáři eBay dostanou v poměru ke svému podílu v eBay akcie PayPal. Za každou akcie eBay, kterou budou vlastnit na konci obchodování 8. července, obdrží jednu akcii PayPal. S akciemi PayPal se bude obchodovat na burze Nasdaq.

EBay představila plány na osamostatnění divize PayPal loni v září. Podle firmy oddělení obou společností bude nejlepší cestou k dalšímu růstu a také nejlépe prospěje akcionářům.

PayPal vznikl na konci 90. let a jeho akcie vstoupily na veřejný trh v roce 2002. Brzy poté jej za 1,5 miliardy dolarů (dnešních asi 36,6 miliardy Kč) koupil eBay. Na konci prvního čtvrtletí měl PayPal ve 203 zemích 165 milionů aktivních uživatelů. Příjmy firmy se loni zvýšily o 19 procent na 8,03 miliardy USD a objem plateb o 26 procent na 235 miliard USD.

Příjmy PayPalu rostly během předloňského loňského roku o 19 procent na 7,2 miliardy, respektive 8,7 miliardy dolarů. Příjmy eBay (bez započtení PayPalu) jsou sice stále vyšší – 9,9 miliardy dolarů – ovšem růst je zde výrazně pomalejší. Prostřednictvím PayPalu utratí zákazníci průměrně jeden ze šesti dolarů na internetu.

V červnu loňského roku PayPal opustil ředitel David Marcus. Do vedení divize nyní společnost eBay jmenovala dosavadního manažera finanční společnosti American Express Dana Schulmana.

Někteří investoři se domnívají, že PayPal by jako nezávislý podnik mohl mít větší možnosti růstu, protože by mohl přilákat další internetové obchodníky, kteří jsou konkurenty eBay. PayPal by se měl také připravit na očekávaný velký nástup konkurenčního platebního systému Apple Pay, který technologický gigant Apple představil tento měsíc.