Z obsahu květnového vydání magazínu ICT revue

Editorial:

Koronavirus ovlivní i nasazování umělé inteligence
Společnost IDC před epidemií koronaviru odhadovala, že trh s řešeními umělé inteligence (AI) dosáhne v Evropě letos výše 10 miliard dolarů a do roku 2023 poroste meziročně v průměru o 33 procent.

 

Cover story:

Průmysl 4.0: Méně slov, více činů
Čtvrtá průmyslová revoluce, případně koncept Průmysl 4.0, zásadně mění dosavadní pojetí výroby. Stírá hranice mezi hmotným a nehmotným, digitálním a fyzickým, produktem a službou. Zcela odlišně od minulosti definuje, jak výrobci odvozují a poskytují hodnotu.

Anketa: Budoucnost technologií
Co čekat od Průmyslu 5.0?

ERP cloud získává na významu
Před několika lety šlo o novinku s transformativním potenciálem, dnes jej považujeme za samozřejmost. V současné době plné změn a omezení se jeví cloudové služby pro výrobní podniky ještě mnohem zajímavější. proč tomu tak je? existuje šest hlavních argumentů pro cloud...

 

Rozhovor:

Efektivitu a produktivitu zajistí inovativní technologie
Firmy jsou vystaveny globální konkurenci, ne všechny se ale podle toho chovají. Mnohé spíše dlouhodobě kultivují vztahy se zákazníky, místo aby se snažili zefektivnit své vnitřní procesy. „když pak nasadí specializovaný informační systém, tak jsou překvapeny, že stroje využívají například jen ze 45 procent jejich nominální kapacity,“ říká jiří Malíček, obchodní ředitel lokální pobočky společnosti Rockwell automation.

Digitalizace se stává nutností
Po období jakési evangelizace českého průmyslu, kdy se o průmyslu 4.0 mnoho hovořilo, ale reálné projekty chyběly, jsme se podle experta na tuto oblast Davida Řehoře ze společnosti cleverlance posunuli do fáze, kdy české průmyslové podniky velmi dobře rozumí nutnosti digitální transformace, či chcete-li průmyslu 4.0.

Nemocnice ochromily kybernetické útoky
Chod nemocnice zasažené kybernetickým útokem je paralyzovaný. Na sálech se operuje s tabletem nebo mobilem v ruce. Data mezi jednotlivými odděleními nemocnice a mezi nemocnicemi se posílají na CD anebo poštou. Podle Mateje Kačice, bezpečnostního experta společnosti AEC, je ale naštěstí zdravotnický personál na takovéto situace školený, a péče o pacienty tedy přímo ohrožena není.

 

Logistika:

Řízené sklady: roboti vs. lidé
Logistika trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, řešení představují inteligentní sklady.

 

Trendy:

Zájem o mobilní bankovnictví rychle roste
Bankovnictví v mobilu je pro české klienty samozřejmostí a banky intenzivně pracují na tom, aby bylo možné v bankovní aplikaci zařídit maximum běžných transakcí. s nápady na vylepšení přicházejí i dodavatelé technologií.

Anketa: Umělá inteligence v bankovních službách
Za jakým účelem mohou bankovní systémy využívat technologie umělé inteligence a strojového učení?

 

IT projekty:

S přístrojovými deskami pomáhají autonomní roboti

Fortuna registruje klienty i prostřednictvím bank

Smart Comp volí inteligentní zpracování faktur

Y Soft dodal zdravotníkům 24 000 ochranných štítů

Net4Gas svěří přepravní soustavu platformě Lancelot

Velcí prodejci investují do e‑shopů

 

Stáhněte si přílohu v PDF

ICT revue 05 2020