Napadené instituce a firmy většinou spojují dvě věci. Solidně a nákladně zabezpečený systém víceúrovňové ochrany IT prostředí a zároveň jen minimálně poučení zaměstnanci. Statistiky ukazují, že až 94 % všech malwarových kompromitací je doručeno prostřednictvím phishingu. V elektronické poště některého z pracovníků se mezi novými zprávami objeví nenápadný e-mail, který působí důvěryhodně a urgentně. Další chod firmy nyní závisí na správné reakci jediného člověka.

Zaměstnanec bez dostatečného povědomí o hrozbách v kyberprostoru vůbec netuší, co všechno může jediné lehkovážné rozhodnutí či opomenutí rozpoutat. Kybernetický útok může firmu naprosto paralyzovat,“ podotýká Maroš Barabas, Head of Product Management společnosti AEC.

Řešení situace přitom není složité ani nákladné. Představuje ho efektivní vzdělávání zaměstnanců – benefit s velkou přidanou hodnotou pro všechny zúčastněné. Poučenému pracovníkovi se otevírají dveře k profesnímu růstu a současně je velkým přínosem i pro samotnou firmu. Tu navíc dobře chrání. Zároveň platí, že vzdělávání zaměstnavatele vyjde neporovnatelně levněji než poskytování jiných zaměstnaneckých výhod, například stravenek, příspěvků na pojištění nebo třeba firemních aut.

Jako ideální nástroj pro seznámení zaměstnanců s oblastí IT bezpečnosti se osvědčil e-learning, především krátká, informačně nabitá videa. AEC Security Academy nyní nabízí 10 vzdělávacích e-learningových kurzů. Tématem jsou zde bezpečnost mobilních zařízení, mazání informací, data na USB, hesla, bezpečné chování v síti, bezpečný e-mail nebo reakce zaměstnanců při incidentu. Přehledně a aktuálně zpracovaná videa jsou k dispozici online, tedy snadno a kdykoli dostupná.

Veškeré naše vzdělávací postupy směřují k tomu, aby se IT bezpečnost stala neoddělitelnou součástí dané společnosti. Zaměstnanci by měli považovat za samozřejmé, že jsou to oni, kdo představují tu nejdůležitější ochranu. Tento přístup se snažíme zakomponovat do firemní kultury tak, aby to bylo naprosto automatické,“ říká Maroš Barabas.

Bylo by chybné domnívat se, že když si lidé osvojí nějaké elementární znalosti prostřednictvím e-learningu, mají navždy splněno. V průběhu času je třeba získané informace připomínat a aktualizovat. K tomu jsou vhodné tematicky laděné newslettery, plakáty, hry, infografika, soutěže, různé motivační výzvy a především zážitky. Pokud si člověk spojí informaci s emocemi, utkví mu v hlavě mnohem déle.

To je jeden z důvodů, proč AEC v rámci svých kurzů nabízí testování již proškolených zaměstnanců, a to formou zasílání e-mailu s na míru připraveným a zcela neškodným malwarem. Pokud zaměstnanec „škodlivou“ zprávu otevře, je automaticky odkázán na další e-learning, aby zapracoval na své pozornosti a znalostech. Na základě výsledků testování pak AEC sestavuje žebříček úspěšnosti všech zúčastněných, podle něhož může firma své lidi oceňovat. 

AEC Security Academy nabízí svá školení v českém, slovenském a anglickém jazyce zákazníkům na klíč. To mimo jiné znamená, že firma má plnou kotrolu nad tím, jak bude vše probíhat. Jednotlivé kurzy vždy přiděluje příslušný manažer společnosti. Je to on, kdo na základě poskytnutých materiálů a svých znalostí prostředí firmy určuje vzdělávací plán organizace a rozděluje a dávkuje kurzy příslušným zaměstnancům.

Maroš Barabas k tomu podotýká: „Systém našich kurzů je podřízený tomu, aby byl co nejdostupnější a zároveň co nejefektivnější. Materiály, včetně příslušné infografiky, jsou připravené v souladu s firemním prostředím, na které jsou zaměstnanci zvyklí. Dokonce i testování poskytujeme jako službu na míru a v případě zájmu nabízíme prostředky, aby si ho mohla každá firma provést sama.“

Ačkoli člověk je zpravidla tím nejslabším článkem ochrany IT prostředí ve firmě, příčinou jeho selhání nebývá nezájem, ale malá poučenost. Smyslem kurzů a dalších vzdělávacích nástrojů nabízených společností AEC je co nejefektivněji podpořit ty, kteří čelí nebezpečí v první linii, a přitom mohou poměrně jednoduše a zároveň zásadním způsobem ochránit svoji firmu před případnou katastrofou.