Z porovnání prodejů na tuzemském trhu během měsíců leden a únor 2020 je patrné, že rostou zhruba o 30-40 %. Růst zájmu je zřejmý také oproti roku 2019, kdy v březnu v meziročním srovnání vzrostly prodeje serverů o celých 40 %.

„Mezi nejžádanější serverové produkty patří v současnosti kategorie home-office serverů v podobě domácích tower serverů, u kterých se poptávka zvýšila o více než 40 %. Nejčastěji je aktuálně pořizují například lékárny a obecní úřady. Přibližně o třetinu vyšší zájem registrujeme o terminálové servery s velkým objemem pamětí RAM a CPU, které nejčastěji pořizují majitelé a manažeři českých firem pro vzdálený přístup k firemnímu počítači přes internet,“ říká Miroslav Holeček, majitel společnosti Aticom, která provozuje specializovaný internetový obchod se serverovým hardwarem Czech-server.cz, a doplňuje: „Podobný zhruba třetinový nárůst poptávky zaznamenáváme také o výkonné routery a firewally a zvýšený je také zájem o služby zálohování NAS a Cloud, virtuální servery a desktopy.“ 

Díky vzniku nových e-shopů a přesunu podnikatelských aktivit do online prostředí roste také zájem firem i fyzických osob o provozování serverů v datacentrech a serverhousingové služby (tedy pronájem prostoru pro zakoupené servery). 

„Aktuálně evidujeme zhruba 30% nárůst zájmu o naše serverhousingové služby ze strany firem a téměř pětinový nárůst poptávek serverhousingových služeb ze strany fyzických osob v porovnání únoru a března,“ říká Zdeněk Maršál, ze společnosti Greendata provozující pražské datacentrum DC6.cz.