Z obsahu říjnového vydání magazínu ICT revue

Editorial:

Do umělé inteligence investuje hlavně maloobchod a banky
Výdaje na systémy umělé inteligence budou celosvětově dále strmě růst, předpokládá analytická společnost IDC. Podle aktualizované prognózy Worldwide Artificial Intelligence Systems Spending Guide dosáhnou investice do AI v roce 2023 výše 97,9 miliardy dolarů.

 

Cover story:

Od digitalizace agend k neutuchající digitální transformaci byznysu
Procesy digitální transformace probíhají kontinuálně a objevují se v nich stále nové mety. Organizace všech velikostí, oborů a lokalit s jejich pomocí zvyšují svou efektivitu a flexibilitu. Digitální transformace představuje jejich jízdenku na cestě k udržení anebo posílení konkurenceschopnosti.

Anketa: Transformace českého průmyslu
Které hospodářské obory pokročily v digitální transformaci nejdále?

Anketa: Co stojí za neúspěšnými projekty
Proč podle vás údajně až 30 procent projektů digitální transformace selhává?

 

Rozhovor:

Počítačová bezpečnost se dotýká každého z nás
John Shier, bezpečnostní poradce společnosti Sophos, nám během rozhovoru plného zajímavých a místy děsivých příkladů vysvětlil, jak se v poslední době vyvíjí oblast kybernetických hrozeb, proč se téma IT bezpečnosti týká podniků všech velikostí a jaký je nejúčinnější způsob obrany.

 

Trendy:

Blockchain: čekání na jaro
RPo letech nekritického nadšení nastalo v minulém roce ve světě blockchainu citelné ochlazení a přišla zima – CIO a společně s ním vedení podniků a jejich obchodních jednotek by se ale měly dobře připravit na nevyhnutelné oteplení a nástup jara. To přijde společně s vhodnějšími technologiemi, odladěnými pravidly práce s blockchainem – ať už oborovými nebo vycházejícími z případné nové legislativy, a především s úspěšnými projekty. Pokusme se nastínit, o jaké druhy projektů by mohlo jít.

Dropchain: zapomínat je (stejně) důležité
Řešení využívající prvky blockchainu by mohla být paradoxně využita k tvorbě systémů, jež nabídnou spolehlivé a přesně programovatelné zapomínání, tzv. dropchains.

 

Bezpečnost:

Vylepšete svou ochranu před kybernetickými hrozbami
Doba, kdy si firmy vystačily s běžnými antiviry na počítačích a serverech, je dávno pryč. Proti současným hrozbám je nutné bojovat daleko sofistikovanějšími prostředky.

Anketa: Unikátní vlastnosti EDR řešení
V jakých ohledech vyniká právě vaše řešení Endpoint Detection and Response?

Antiviry již na útoky nestačí
„EDR řešení je odpovědí na moderní útoky, protože kontinuálně monitorují koncové body, chování uživatelů, spouštěné procesy a jejich síťové aktivity. To pak slouží jako základ pro následnou analýzu útoku či podezřelého chování,“ říká Pavel Formánek, teamleader a architect security ve společnosti Mainstream Technologies.

 

IT projekty:

Videokonference zrychlují úřední řízení

SŽDC v přechodu na novou telekomunikační síť