Jak postupuje digitalizace a firmy stále častěji využívají moderní technologie, tak se zvyšuje jejich potřeba rozšířit IT oddělení a získat do něj další experty. Za posledních pět let vzrostl počet zaměstnanců v tomto oboru téměř o polovinu. Jen v Praze je „ajťáků“ 56 tisíc. V celé republice pak 84,1 tisíc. Jenže jak se zdá, v dalších letech tak markantní nárůst očekávat nelze, ač by firmy již nyní obratem zaměstnaly dalších 30 tisíc odborníků.

Tato situace brzdí rozvoj společností a zároveň žene platy v oboru nahoru. ČSÚ uvádí, že medián u techniků a specialistů je u hrubé měsíční mzdy 45 877 Kč, což je 157 % mediánu příjmu všech zaměstnaných v Česku. „U seniornějších pozic v IT se běžně platy pohybují nad sto tisíci a k nim jim firmy nabízejí ještě bohaté benefity,“ doplňuje Barbora Wachtlová, provozní ředitelka společnosti Green Fox Academy, která pořádá kurzy pro junior programátory.

Zájem o prestižní obor u studentů chybí

Ani příslib vysokých příjmů a nadstandardních odměn neláká studenty do univerzitních poslucháren. Jejich podíl je pouhých 6,6 procenta ze všech vysokoškoláků. „Zájem o obor je více méně stabilní, ale s ohledem na slabé populační ročníky, které nyní studují, počet studentů IT celkově klesá,“ uvádí Markéta PištorováČeského statistického úřadu. Oproti roku 2011 se jejich počet snížil téměř o šest tisíc.  

Zatímco však klesá počet vysokoškolských studentů, tak rekvalifikační kurzy praskají ve švech a hlásí rekordní zájem. A to nejen ty zaměřené na základní počítačové dovednosti, ale i bootcampy, které nabízejí několikaměsíční intenzivní kurzy programování. 

Zaměstnavatelé objevují alternativní cesty

Tento fenomén, který slaví úspěchy v zahraničí, neušel ani tuzemským zaměstnavatelům. Během srpna a začátku září, kdy se v Praze konala setkání nově vyškolených junior programátorů, o tyto akce projevilo zájem padesát firem. „Šedesát procent studentů mělo zajištěné umístění v oboru ještě před dokončením kurzu. U zbylých je to otázka měsíce,“ popisuje Barbora Wachtlová z Green Fox Academy a doplňuje: „Zaměstnavatelé si jsou vědomi toho, že vyškolit si vlastního odborníka je v současnosti jedna z nejefektivnějších cest, jak získat posilu do IT oddělení. Jejich zájem o spolupráci roste.“ 

Stále málo žen, firmy by si jich přáli více

Společnosti netrápí jen chybějící počet odborníků na výpočetní techniku ale i to, že mezi uchazeči chybí ženy. „Firmy často na setkáních zmiňovaly, že by si přály více žen. U nás v kurzu jich byla více než pětina a doufáme, že počet bude v budoucnu narůstat,“ doufá Barbora Wachtlová. Celková čísla jsou však neúprosná. Mužů pracujících v IT je 91 %. Žena je mezi IT odborníky jen každá desátá.