Z obsahu dubnového vydání magazínu ICT revue

Editorial:

Blockchain zvyšuje průhlednost dodavatelských řetězců
Technologie blockchain se v Evropě i přes původně vlažné přijetí nasazuje ve stále větší míře, uvádí aktualizovaná studie Worldwide Semiannual Blockchain Spending Guide společnosti IDC.

 

Cover story:

Slibné výhledy dostupné umělé inteligence
Hlavním důvodem, proč organizace investují do řešení umělé inteligence, je snaha udržet krok s konkurencí. V ideálním případě podniky usilují o získání významného technologického náskoku a z něj plynoucí obchodní převahy.

Anketa: Módní vlna umělé inteligence
Je označení technologií jako AI vždy namístě?

Anketa: Kdo tvoří týmy pro AI
Které profesní specializace tvoří týmy věnující se projektům umělé inteligence?

E-shopy se automatizují, aby lépe obstály před konkurencí
Alfou a omegou fungování dnešních velkých e-shopů je schopnost zajistit si flexibilní systém cenotvorby. Každý z nich nějakou míru automatizace do svých obchodních strategií zahrnul, oborovým standardem se například stala funkcionalita, která dokáže hlídat ceny nabízených položek vůči konkurenci. O dalších možnostech v oblasti cenotvorby jsme hovořili s Janem Mayerem, CEO brněnské společnosti Dataweps.

 

Rozhovor:

Aimtec se s cloudem našel
Společnost Aimtec dodává systémy a řešení pro výrobní firmy, a to zejména z automobilového průmyslu. Od samého počátku přitom podle Jaroslava Follprechta, výkonného ředitele firmy, zákazníci poptávali možnost, aby se jim o jejich IT zcela postarali. S nástupem cloudu se jim to po nějakých dvaceti letech mohlo konečně začít dařit.

Elis: Papír a razítka střídá technologie NFC
Expanze nových technologií se nevyhne ani donedávna tak tradičním typům služeb, jako je prádelnictví. Po implementaci systému monitorování pohybu a stavu prádla díky čipům RFID spouští společnost Elis projekt, který bude využívat technologie NFC v mobilech. O výhodách, které připravované řešení přinese zákazníkům, mluví Radek Cibulka, manažer distribuce.

 

Podnikový tisk:

Tiskárny pro rok 2019: Jednodušší ovládání a chytřejší software
Nové podnikové tiskárny a multifunkce sice řeší hlavně efektivitu tisku a integraci s informačními systémy a aplikacemi, ale do popředí zájmu se dostává také stále důležitější aspekt bezpečnosti.

Sloupek: Papír stále dává smysl
Jana Bořilová, produktová manažerka, OKI

Anketa: Kancelář budoucnosti
Jak bude podle vás vypadat kancelář v horizontu příštích několika let? Budou v ní ještě hrát nějakou roli klasické tiskové systémy?

 

Práce v IT:

Firmy řeší nedostatek zaměstnanců – půjčují si je nebo vychovávají
Nedostatek zaměstnanců pociťují snad všechny obory a ztrácí kvůli němu i celá ekonomika. Firmy z oboru IT přicházejí s originálními způsoby, jak tuto nouzi o lidi řešit.

 

IT projekty:

Investice do autonomních mobilních robotů se podniku vrátila během jednoho roku

Selltime zvýšil výkonnost logistických procesů nasazením řízeného skladu

Blockchain prozradí, že je potravina skutečně čerstvá

Moderní platforma pro maloobchod zefektivňuje prodej bot