Adware JS/Adware.Agent.AA patří do skupiny tzv. potenciálně nechtěných aplikací (Potentially Unwanted Applications, PUA), jež se mohou projevovat jako nevyžádané reklamy nebo aktualizace softwaru. Na druhou příčku žebříčku nejčastěji se vyskytujícího malwaru vystoupal příbuzný adware HTML/Adware.Agent.A, který dosáhl podílu 5,32 %.

„JS/Adware.Agent.AA je javascript, který zobrazuje na webových stránkách reklamy, jež se snaží přimět uživatele ke stažení škodlivého doplňku do internetového prohlížeče. Nejčastěji se s nimi setkáváme na stránkách, kde jsou streamovány nelegální kopie filmů,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET. „Kód pod označením HTML/Adware.Agent.A je odlišný. Setkáváme se s ním v podobě on-line dotazníku, za jehož vyplnění je uživateli slíben hodnotný produkt, například mobilní telefon. Tímto příslibem se snaží útočníci z uživatele získat takové údaje, které mohou dále použít k přímé či nepřímé monetizaci,“ dodává Dvořák.

Zatímco adware zažívá na českém internetu boom, „těžební“ malwary, které dominovaly internetovým hrozbám v celé první polovině letošního roku, jsou již od začátku léta na ústupu. Nejčastější škodlivý kód, který zneužívá výpočetního výkonu zařízení uživatele ke skryté těžbě kryptoměn, malware JS/CoinMiner, se v srpnu propadnul na třetí příčku nejčastějších online hrozeb. Jeho podíl oproti červenci klesl téměř o čtyři procentní body na 4,63 %.

Graf

Nejčastější internetové hrozby v České republice za srpen 2018:

  1. JS/Adware.Agent.AA (32,3 %)
  2. HTML/Adware.Agent.A (5,32 %)
  3. JS/CoinMiner (4,63 %)
  4. SMB/Exploit.DoublePulsar (3,71 %)
  5. JS/Adware.AztecMedia (3,61 %)
  6. HTML/FakeAlert (2,82 %)
  7. HTML/ScrInject (2,6 %)
  8. JS/Redirector (1,68 %)
  9. Win32/GenKryptik (1,59 %)
  10. Android/Agent.ASH (1,53 %)