Poradce pro kybernetickou bezpečnost společnosti Anect Ivan Svoboda upozorňuje na jedno z rizik: „Chránit mobilní zařízení pro případ ztráty či odcizení je nutné neustále, neplatí to pouze v období dovolených. U mobilních telefonů navíc hrozí i případné zneužití SIM karty a s tím spojená další finanční škoda,“ a dále dodává pár uživatelských tipů.

Dbejte na uzamčení zařízení při jeho nepoužívání i po zapnutí. Nespoléhejte se na ochranu prostřednictvím gesta na displeji ani na snadno odhadnutelné PIN kódy. Nejbezpečnější způsob ochrany je striktní vyžadování hesla nebo složitějšího vícemístného PINu.

Odemknout váš telefon či tablet nesmí být otázka popotažení na displeji, i přes nepohodlí s tím spojené je nutné odemykat zařízení složitějším a bezpečným způsobem. Což vedle hesla může být i otisk prstu nebo odemčení obličejem,“ doplňuje poradce ve společnosti Anect. Při nepoužívání zařízení si pak nezapomeňte nastavit jeho automatické uzamčení.

SIM kartu je vhodné chránit samostatným PIN kódem. To proto, aby případné vyjmutí SIM karty ze zařízení neumožnilo její zneužití.

Šifrování by mělo chránit obsah paměti zařízení, a pokud to vaše zařízení nedělá automaticky (jako například iPhone po aktivaci Passcode), je nutné toto zapnout v Nastavení. Šifrovat dnes umí všechny operační systémy a chránit musíte i paměťovou kartu, kterou je případně zařízení vybaveno. Nestačí zabezpečit pouze vnitřní paměť.

Účty jako je Apple ID, Google či Microsoft Účet zcela určitě chraňte tzv. dvoufaktorovým ověřením. Jak doplňuje Ivan Svoboda: „Silné a unikátní heslo nestačí. Je nutná další ochrana právě přes dodatečné ověření za pomoci vašeho mobilního telefonu, přičemž daná aplikace bude chránit jednu z nejdůležitějších a nejčastěji zneužívaných věcí, váš účet.“ Ten účet, který slouží pro vaše mobilní zařízení, cloudová úložiště, ale i notebook či počítač.

Aktivujte si možnost najít ztracené zařízení pro případ, že vám bude ukradeno, nebo jej někde zapomenete. Totéž udělejte i s mobily či tablety vašich dětí. Pokud je zařízení připojeno k Internetu, je velmi pravděpodobné, že budete moci zjistit jeho polohu.

Nastavte možnost zařízení na dálku smazat a v případě ztráty či ukradení rozhodně neotálejte s využitím této praktické možnosti. Případný zloděj tak sice získá váš mobil či tablet, ale bez vašich dat. Pokud je zařízení vybaveno SIM kartou, nezapomeňte ověřit postup pro zablokování SIM karty u operátora. Policie ČR řeší pouze odcizené telefony, nikoliv ty ztracené.

Data z mobilu či tabletu si zálohujte, ať v okamžiku ztráty či odcizení nepřijdete o to, co v zařízení máte. „Ideální zálohy jsou průběžné do cloudu, což je něco, co dnes umí snad každé mobilní zařízení,“ dodává poradce pro kybernetickou bezpečnost společnosti Anect s upozorněním na poslední věc. Pokud vaše zařízení umožňuje na obrazovku vložit instrukce pro nálezce, zcela určitě to udělejte.