Z obsahu květnového vydání magazínu ICT revue

Editorial:

Služby IaaS: rychlý růst, zatím dominuje Amazon
Podle analytiků společnosti Canalys meziročně rostl trh s infrastrukturními službami o 47 procent. Trh cloudových infrastrukturních služeb přesáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 16,9 miliardy dolarů.

 

Cover story:

Firmy se cloudu nebojí, mají však obavy ze změny
Pro mladé firmy a start‑upy je využívání cloudových služeb samozřejmostí, ale tlak pružnější konkurence zvyšuje zájem o cloud i mezi firmami s vlastní IT infrastrukturou.

Anketa: Poptávka po cloudových službách
Nabídka cloudových služeb sahá od jednotlivých aplikací přes komplexní informační systémy až po celé IT infrastruktury v cloudu. O jaké cloudové služby mají české firmy v současné době největší zájem?

Sloupek: Cloudové služby: na co si dát pozor
Jiří Matzner, zakladatel advokátní kanceláře Matzner et al

Počítače na houpačce. A taky na hraně
Pokud jste si kdy říkali, že cloud computing je návratem k filozofii sálových mainframe počítačů – tak pozor. Vzrůstající nároky senzorů a čidel internetu věcí a stále větší požadavky mobilních zařízení velí datům, ale i počítačovému výkonu sestoupit z oblak na pevnou zem.

 

Rozhovor:

Hrozby odhalí rychlá analýza sítě
Flowmon Networks vyvíjí nástroje pro monitoring a analýzu síťového provozu, vyhodnotit informace jsou přitom schopny i z velmi rozsáhlých sítí. Podle Jiřího Toboly, CEO společnosti, stojí za úspěchem těchto řešení nejen zmíněný výkon, ale například také spojení provozního a bezpečnostního monitoringu v rámci jedné platformy.

 

Podnikové systémy:

Podniková správa dokumentů se stává samozřejmou povinností
Téma správy obsahu v podnicích nesouvisí pouze s postupujícím trendem digitalizace. Na významu nabývá také díky rozvoji legislativních požadavků a oborových standardů. Pořádek v dokumentech tak nepředstavuje jen možnou konkurenční výhodu, ale nově i povinnost.

Anketa: Spisové služby jako speciální systémy DMS
V čem spočívají specifika spisových služeb? Jak zapadají do segmentu DMS?

Řízení projektů chytře a komplexně
Mnohé organizace i firmy se potýkají s problémy při řízení projektů. Příčinou nemusí být jen nedostatek odborných znalostí a zkušeností, ale také rostoucí složitost projektů a neustále sílící tlak na flexibilitu a pružnost. 

 

Analýza:

Mzdy v IT se blíží vrcholu
Nedostatek lidí v informačních technologiích způsobil v ČR plošný růst mezd i nefinančních benefitů. I letos se mohou zaměstnanci těšit na další zvyšování mezd, podle odhadů půjde o jednotky procent. U některých pozic však mzdová úroveň dosáhla na své maximum, proto se dá očekávat stagnace, či dokonce mírný pokles, vyplývá z rozsáhlého průzkumu mezd pro rok 2018.

 

IT projekty:

Výrobce dílů automatizuje procesy s pomocí robotů

Data ze satelitů umožní vznik nových služeb

Dell představil svou vizi digitální transformace