Z obsahu říjnového vydání magazínu ICT revue

Zveřejněné články nebo jejich rozšířené verze zde zveřejníme v průběhu následujících dvou týdnů.

Editorial

Přichází éra chytré „automobility“
V roce 2020 prodají automobilky celosvětově téměř 43 milionů vozidel s integrovanými komunikačními moduly. Dalších 18 milionů automobilů podle prognózy analytiků umožní připojení interních systémů k externím bezdrátovým sítím.

Cover story

Výroba pod dohledem informačních systémů
Systémy pro plánování a řízení výroby jsou důležité pro efektivitu podniku. Na základní nástroje přitom narazíme již v rámci všeobjímajících ERP systémů, které často dále nabízejí rozšíření o moduly pro řízení výroby nebo MPR, určené pro dlouhodobé plánování.

Komentář: Ovlivňuje firemní kultura výběr podnikového ERP systému?
Vladimír Králíček, generální ředitel, J.K.R.

Jak postavit IS ve výrobním podniku, aby směřoval k Průmyslu 4.0?
Pojem Průmysl 4.0 je natolik populární, že si troufnu jej detailně nerozebírat. Spokojme se v tomto článku se zjednodušením, že jde o směřování k plné automatizaci výroby, a zaměřme se spíše na reálné problémy, na které při realizaci narážíme.

Průmysl 4.0: fenomén, nebo realita?
Výraz Průmysl 4.0 se v poslední době objevuje v mnoha (nejen) odborných periodikách a je diskutován na nejrůznějších konferencích (například v Davosu). Objevuje se jak v roli nadějné cesty k efektivnějšímu průmyslu, tak v roli strašáka ve smyslu „bojte se o práci“.

Rozhovor

DataSpring chce dobít Evropu
Společnost DataSpring, dceřiná firma KKCG, je poskytovatelem IT cloudových služeb pro středně velké až velké organizace. Právě zprovoznila druhé datacentrum v Praze a pleAzure.cloud. Na otázky ICT odpovídá ředitel společnosti Jiří Skopový.

Trendy

Mobilní aplikace pomáhají podnikům a byznysu
Digitální transformace byznysu přináší generační obměnu nástrojů v rukou pracujících. Zbavuje je osobních počítačů a vysílá do terénu s mobilními zařízeními. Ta ale potřebují relevantní aplikační vybavení, aby se stala skutečným přínosem.

Anketa: Praktická životnost mobilní aplikace?
Vývoj programů pro mobilní zařízení bývá veřejností považován za jednoduchou a rychlou záležitost. Jaká je praktická životnost mobilní aplikace?

Rozhovor

SUSE, open source s vysokou dostupností
Když se řekne SUSE, lidé, kteří se dobře orientují v IT byznysu, si vybaví Linux. Co všechno SUSE dodává, jak se daří open source projektům v komerčním prostředí a jak dlouho působí společnost na českém trhu? Na otázky odpovídal Sander Huyts, ředitel společnosti SUSE pro oblast severní, střední a jižní Evropy, Ruska a Afriky.

Bezpečnost/Analýza

Bezpečnostní trh roste díky podnikům
V letošním roce došlo na trhu IT bezpečnosti k několika významným finančním přesunům a akvizicím. Trh se mění poměrně radikálně a mnohé dosavadní modely přestávají fungovat. Přitom se ale jako celek jedná o stabilně a velice slušně rostoucí odvětví.

Ochrana dat 101: sedm kroků, které by neměla opomenout žádná organizace
Pavel Matějíček, manažer technické podpory, ESET.

Komunikujte chytře, prostřednictvím widgetů
Termín smart interactions podle Petra Zdražila, strategic innovations konzultanta společnosti T‑Mobile, označuje novou generaci komunikace, která probíhá primárně přes video/audio kanál.

Provozní bezpečnost nejpalčivějším místem firem
Řešení provozní bezpečnosti je základním prvkem, který rozhoduje o budoucnosti a využitelnosti datového centra, či lépe řečeno o prodejnosti jeho služeb.

Anketa: Kvalitu služeb garantuje certifikace TIER
Jakou úroveň redundance poskytují vaše datová centra?

Rozhovor

Stínové IT může být katalyzátorem rozvoje interního IT
Firmy se potýkají se stínovým IT. Zeptali jsme se Petra Hübla, ředitele společnosti Dimension Data, jak situaci hodnotí z pozice systémového integrátora a nezávislého dodavatele rozsáhlých IT řešení. Vidí ve stínovém, nebo chcete‑li „šedém“ IT novou příležitost, nebo spíše hrozbu?

ICT projekty

Výrobce autodílů si pro podporu HR vybral Helios
Ve Stahlgruberu si pro personální agendu zvolili systém od Asseco Solutions. V současné době probíhá podobná implementace také v sesterské společnosti APM Automotive.

Stožáry vysokého napětí s Byznys ERP
Pro konsolidaci svých podnikových aplikací si společnost Elektrovod Slovakia vybrala informační systém Byznys. Došlo ke zlepšení reportingu a zefektivnění práce ve skladu i výrobě.

interStroj zlepšuje plánovací procesy s řešením Infor
Strojírenský výrobce nasadil Infor CloudSuite Industrial (SyteLine) ke zvýšení produktivity pracovníků a zvýšení průtoku zakázek.

QAD se lokálně spolehl na svého dodavatele
Společnost Minerva se podílela na dokončení implementace ERP QAD Enterprise Edition (QAD EE) v turnovském závodě společnosti CoorsTek.

Aldo inovuje prodej přes digitální kanály
Výrobce obuvi a módních doplňků Aldo prodává prostřednictvím SAP Hybris.