David ZajícV lednu byly publikovány odhady Gartneru a IDC, které mapují vývoj trhu s osobními počítači. Studie IDC hodnotí prodej PC v oblasti EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika). Ve 4. čtvrtletí se zde prodalo 20,8 milionu kusů, za celý loňský rok pak 76,3 milionu. Meziroční pokles je v obou případech zhruba 18 %, tj. nejde o žádnou výchylku na konci roku, ale o setrvalý trend. Přitom některé faktory působící v letech 2014 a 2015 jsou odpovídající. Poptávku po nových PC v roce 2014 mohl zvyšovat konec Windows XP, loni příchod Windows 10 a nových procesorů (ovšem Windows 10 se dají instalovat i na stávající PC, takže k upgradu nenutí). Zajímavé je i srovnání jednotlivých regionů, vyspělé trhy západní Evropy klesaly nejméně, střední a východní Evropa více, pokles prodejů v Africe a na Blízkém východě byl nejrazantnější. Z toho lze soudit, že vliv na trh má z velké části lokální politická nestabilita či různé globální ekonomické faktory, pouze zčásti hraje roli samotný technologický vývoj.

-18 %

Podle studie IDC se v loňském roce prodej s osobními počítači v regionu EMEA meziročně propadl o 18 %.

Došlo ke koncentraci trhu, když největší dodavatelé meziročně mírně zvýšili svůj podíl. Zůstaneme-li pouze u dat za poslední čtvrtletí: HP se dařilo lépe než trhu jako celku a jeho podíl vzrostl na 24 %. Lenovo na druhém místě má podíl 19 % (meziročně snížení o necelé procento). Asus meziročně zvýšil dodávky i v absolutních číslech a dostal se na 11 %, čímž na třetím místě vystřídal Dell. Ten je nyní čtvrtý (10 %), i zde však podíl na trhu vzrostl. Slušné výsledky této čtveřice se odehrály především na úkor skupiny Acer s poklesem 25 %. Výsledky prodejů za celý rok 2015 jsou podle IDC obdobné, pouze Dell a Asus zde mají vyměněné pořadí.

Pro srovnání data Gartneru, která se týkají světa jako celku. V posledním čtvrtletí se prodalo 76 milionů PC, za celý rok 289 milionů, což znamená v obou případech snížení asi o 8 % - závěr loňského roku tedy ani podle těchto čísel nijak nevybočil ze sestupného trendu. Strmější pokles se kromě oblasti EMEA (viz i data výše) týkal i Latinské Ameriky a Japonska, mnohem lépe si vedl trh např. ve zbytku východní Asie a v USA, i tady ale klesal. Data Gartneru zahrnují také Apple (meziroční růst jako jediný z výrobců), co se týče dalších výrobců, shodují se s IDC na tom, že hlavním poraženým je Acer. Celosvětově má vyšší podíl Lenovo než HP, tyto dvě firmy stejně jako třetí Dell a čtvrtý Asus však svůj podíl na trhu zvýšily - jakkoliv ani jim se nevyhnul propad prodejů.

Celosvětově trh PC klesá již od roku 2012. Gartner i IDC se shodují, že za to může především segment koncových spotřebitelů, mj. si zvykají staré PC používat déle. Gartner zdůrazňuje, že prodejům tentokrát moc nepomohly ani Vánoce. Podle IDC ale nicméně výhled není nijak pesimistický a letos by se trh měl PC stabilizovat, alespoň v Evropě; především prý díky cyklicky se vyvíjející poptávce z podnikového sektoru.