Podle informací, které Deutsche Telekom prezentoval na světovém kongresu mobilních technologií Mobile World Congress, budou chytrá auta využívající "Connected Car" platformu kanadské společnosti Mojio jezdit po českých silnicích. Podle plánu se na českém trhu objeví už letos. T-Mobile Czech Republic se stal pro celou skupinu Deutsche Telekom garantem tohoto projektu.

 „Toto chytré řešení učiní život řidiče jednodušší, bezpečnější a pohodlnější,“ říká Tomáš Ryšavý, ředitel rezidentního segmentového a produktového marketingu T-Mobile, a doplňuje: „Aktivita v oblasti chytrých aut představuje součást naší strategie v  oblasti internetu věcí, již jsme začali naplňovat v loňském roce. Náš partner Mojio je vítězem mnoha soutěží a pořádal mnohem více hackatonů v oblasti Connected Cars než jakýkoli jiný hráč na trhu.“

“Platforma Mojio je hardwarové řešení, které funguje v mnohých OBD zařízeních certifikovaných pro Mojio. To umožňuje poskytování služeb Connected Cars pro většinu značek aut prodávaných v Evropě,” říká Kenny Hawk, generální ředitel Mojio.

Chytré auto lze jednoduchým způsobem vytvořit i ze starších modelů, které jsou vybaveny tzv. On-board-diagnostics (OBD) konektorem. Ten mají všechny vozy vyrobené minimálně od roku 2001, řešení tak bude přístupné pro naprostou většinu majitelů aut. OBD konektor je zpravidla umístěný pod volantem nebo vedle něj. Do tohoto OBD portu se velmi snadno připojí malé zařízení zhruba ve velikosti poloviny krabičky karet vybavené SIM kartou. Zařízení komunikuje enkryptovaným bezdrátovým připojením s Mojio cloudem. Řidiči ke svým datům přistupují prostřednictvím rostoucího množství iOS a Android aplikací.

Aplikace poskytují informace o technickém stavu vozidla prostřednictvím rychlé diagnostiky – ukazují stav kapalin, připomenou pravidelnou údržbu, STK, upozorní, když něco v autě přestane fungovat, evidují knihu jízd, vyhodnotí ekonomickou jízdu, mohou vozidlo navigovat, pomohou najít volné
i neplacené parkoviště, řeší i základní zabezpečení – uživatele upozorní alertem, pokud je zaparkovaný vůz poškozen, odtahován či se pohybuje. Aplikace však nabízejí celou řadu dalších benefitů. Všechny aplikace budou zákazníkům k dispozici v češtině.